Dünya Haberleri

DÜNYA

  "Tutarlı olmak sizin çıkarınıza"

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  15.12.2014 - 22:59 | Son Güncelleme: 15.12.2014 - 22:59

  AVRUPA Birliği Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB’ye yönelik son açıklamalarına çok şaşırdığını belirterek, “AB konusunda tutarlı olmanın her şeyden önce Türkiye’nin çıkarına olduğuna inanıyorum” dedi.

  Geçen hafta Türkiye’ye yaptıkları ziyarette izlenecek yol konusunu hem Erdoğan’la hem de diğer yetkililerle gayet yapıcı şekilde ele aldıklarının altını çizen Mogherini, “yeni bir başlangıç için şans olduğu konusunda” anlaştıklarını belirtti.
  Mogherini, “Brüksel’de Türkiye’yle yeni başlangıç konusunda çalışma isteği var, aksi takdirde bu kadar üst düzey ziyaret gerçekleştirmezdik. AB’ye katılım yolunda düşüncemiz tutarlı ve uyumlu şekilde çalışmaktı, hâlâ da öyle. Bu iki tarafta da tutarlılık ve uyum anlamına geliyor. Biz hazırız” dedi.


  BİLDİRİNİN SERT OLMASI GÜNDEMDE

  Bu arada AB dışişleri bakanları tarafından kabul edilecek daha sonra da perşembe ve cuma günü yapılacak AB Zirvesi’nde birlik liderleri tarafından onaylanacak Türkiye’yle ilgili sonuç bildirisinin sertleştirilmesi gündemde. Normalde taslağın kabul edilmesi öngörülüyordu ancak metin son gelişmeler ışığında tekrar tartışmaya açıldı.
  Metne, pazar günü AB Komisyonu tarafından yapılan açıklama paralelinde ifadeler girmesi öngörülüyor. AB Komisyonu, “Herhangi bir aday ülkenin katılımına yönelik adımların, hukukun üstünlüğü ve temel haklara tam saygıyla bağlı olduğunu tekrar hatırlatırız” ifadesine yer verilmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı