Dünya Haberleri

  Tutankamon'un mezarının esrar perdesi aralandı

  hurriyet.com.tr
  07.12.2009 - 04:52 | Son Güncelleme:

  Onlarca seneden beri çürümeye yüz tutan Mısır'ın en ünlü Firavun'u Tutankamon'un mezar odasının esrar perdesi sonunda aralandı.

  TUTANKAMON'UN MEZAR ODASI

  Bilim insanları Mısır’ın en ünlü firavunu Tutankamon’un mezarındaki çürümenin esrar perdesini aydınlattı.

  Keşfedildiği 88 yıl öncesinde görenlerin gözlerini kamaştıran mezar odasının bugün duvarları kahverengi noktalar halinde oluşan küflerle kaplanmış durumda. Ayrıca Tutankamon’un ölüm sonrası hayata geçişini tasvir eden kusursuz duvar resimleri tozlarla kaplanmış bir halde ve dökülüyorlar. Tutankamon’un boyası tamamen yok olan ahşaptan yapılmış tabutu ise çürümüş bir halde.

  ONBİNLERCE TERLİ ZİYARETÇİ
  Tüm bunların nedeni, onlarca yıl Tutankamon’un mezarını ziyaret eden binlerce insanın giysi ve vücutlarından yaydıkları ter. Mısırlı yetkililer, mezar odasını kurtarmak için California Getty Araştırma Enstitüsünden yardım istedi. Mısır bilimcilerinden destek alacak olan araştırma ekibi, önümüzdeki beş sene boyunca Tutankamon’un mezarındaki çürümeyi önlemeye yönelik çalışmalar yürütecek.

  Ekip Tutankamonun mezarında ışık ve nem oranından, duvarlardaki resimlere karışan maddelere kadar mezar odasını etkileyen tüm dış faktörleri saptamakla işe başlayacak.

  Mısır’ın M.Ö 1324 yılında ölen firavunu Tutankamon mezarında geçirdiği sükûnet dolu 3 bin yılın ardından 1922 senesinde Howard Carter adlı arkeolog tarafından gün ışığına çıkarılmış ve 2005’te cesedi incelenmek için mezarından çıkartılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı