Gündem Haberleri

  Tutanaklardan Kıbrıs diyaloğu

  Uğur ERGAN/ANKARA
  03.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk ve Fransız Dışişleri bakanları iki ülkedeki kamuoylarını dikkate alarak Kıbrıs ve referandum konusunda karşılıklı hassasiyetlerini dile getirdi. Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy resmi ziyaret için önceki akşam Ankara'ya geldi.

  Fransız Bakan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bir süre başbaşa görüştükten sonra, heyetlerarası görüşmeye geçildi. Tutanaklara yansıyan Kıbrıs diyaloğuları şöyle gelişti:

  DOUSTE-BLAZY

  Türkiye'nin AB yolunda yaptığı reformları takdirle karşılıyoruz. Ancak Fransız kamuoyu, ifade özgürlüğü, kadın ve azınlıkların hakları, Türkiye'nin Kıbrıs'la (Rum Kesimi) ilgili Gümrük Birliği taahhütlerini yerine getirmemesini ve Kıbrıs'ı tanımamasını anlayamıyor. Türkiye'nin, Kıbrıs eylem planıyla başlattığı jesti, diğer yükümlülüklerini de yerine getirerek tamamlaması gerekiyor. Türk liman ve havaalanlarının Rumlara açılmasını istiyoruz. Avrupa kamuoyunun gösterdiği bu hassasiyetlerin dikkate alınmasından yanayız. Şunu da belirteyim, Fransa olarak Kıbrıs sorununun BM çerçevesinde çözülmesine destek veriyoruz. Bunu BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a da ilettik.

  GÜL

  Biz Kıbrıs'ta çözümden yanayız. Son yayınladığımız eylem planı taktiksel değil, tamamen iyi niyetli bir çabanın ürünüdür. Kıbrıs'ta çözüm olduğu zaman elbette biz Kıbrıs'ı tanıyacağız. Ama bu iş tek taraflı olmaz. Türkiye'nin yaptıkları ortada, Rumların da yapmadıkları ortada. AB'nin Rumlara, 'Bu iş neden olmuyor' diye sorması lazım. Biz çözüm olduktan sonra mükellefiyetlerimizi yerine getirmeye hazırız. Türk halkı, 600 bin nüfuslu Kıbrıs Rum Kesimi'nin 450 milyonluk AB'yi esir almasını anlayamıyor. Kıbrıs'ın artık AB'yi bu kadar meşgul etmemesi gerekir. Kıbrıs bu haliyle AB'nin başını ağrıtmaya devam edecektir.

  ’Akıncılar’ın önünde

  FRANSA Dışişleri Bakanı Philippe Douste Blazy, dün Başbakan Erdoğan ile görüştükten sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Blazy, açıklamasını Başbakanlığın alt katında bulunan konferans salonunun girişinde ve Akıncıları anlatan Türk bayraklı tablonun önünde yaptı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı