TUSKON'dan dev iş zirvesi

Hürriyet Haber
19.06.2013 - 14:07 | Son Güncelleme:

TUSKON 7 kıtadan 1.500 iş insanını ticaret yapmak için Türkiye’de buluşturdu.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu  (TUSKON), Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) desteğiyle inşaat, inşaat malzemeleri, mobilya ve ilgili makinelere yönelik ‘Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2013’ programı, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenleniyor. 130 ülkeden 1.428 iş insanı Türkiye’den 1.500 iş insanı ile bir araya geldi.

Program çerçevesinde Filipin Ticaret Odası ile TUSKON arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Filipinler’den gelen iş dünyası temsilcileri daha resmi görüşmeler başlamadan önce 3 konteyner mobilya siparişi verdi. Binin üzerinde tercümanın görev aldığı toplantıda 30 ayrı dilde tercüme yapıyor.

Katılım planların üzerinde

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, bu programın amacının dünyadan alıcıları Türk iş insanları ile bir araya getirerek ticaret yapmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Meral, “Gelenlerin hepsi mal almak için gelmiyor, yatırımla alakalı farklı işbirliği ortamları da çıkabiliyor” dedi.

TUSKON Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü’nde bu sene 130 ülkeden 1.200 iş insanını ağırlamayı planladıklarını ancak katılımın planlarının üzerinde olduğunu ifade eden Meral, “130 ülkeden 1178 firmayı temsil eden 1428 iş insanı geldi” dedi. Meral, bu yılki temalarının inşaat, inşaat makineleri ve mobilya olduğunu, Türkiye’nin inşaat noktasında dünyada marka olmasının bu alanı seçmelerinden önemli bir etken oluşturduğunu kaydetti.  20 bini aşkın ikili görüşmeye sahne olacak programa katılan iş insanlarının büyük bir çoğunluğunun ilk defa Türkiye’ye geldiğini ifade eden Meral,  Cape Verde, Seyşeller, Gine Bisseau, Botswana, Cibuti, Venezuella ve Panama’dan ilk defa katılım olduğunu kaydetti.

Meral, bu toplantının sadece Turzim olarak Türkiye’ye katkısının THY uçak biletleri ve alacakları hediyeler dahil olmak üzere 10 milyon dolar civarında olacağını hesapladıklarını belirtti.

 İhracatla ilgili yeni yol haritası hazırlıyoruz

 Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da dünya ticaretinin biraz daha daralmasından dolayı bu yıl Türkiye’nin ihracatındaki artışın geçen yılki kadar olmayacağını belirtti. Çağlayan, “Bundan dolayı geçmişte yaptığımız gibi kaderimize razı olup yerimizde oturmayacağız. Türkiye dünyada 241 gümrük bölgesine mal gönderen bir ülke. Göndermediğimiz 2 ülkeye debu sene ihracat yaparak dünyada Türk malının girmediği hiçbir gümrük bölgesi veya ülke bırakmamaya kararlıyız” dedi.

Yeni uygulamaya koyacakları bazı çalışmalarla ihracatı artırmayı planladıklarını söyleyen Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:  “Yeni bir yol haritası hazırlıyoruz. Sivil toplum kuruluşları ile görüştükten ve sonuçlarını aldıktan sonra önümüzdeki  günlerde bunları sizlerle paylaşacağız. Hedef ve öncelikli ülkelerin sayılarının yeniden değiştirildiği, yeni nesil destek sistemi ile önemli konular üzerinde çalışıyoruz.”

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi  de 10 yılda 1 trilyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye’nin 2023 yılında 3 trilyon dolarlık ihracat hedeflediğini belirterek, “Kapalı pazarlara girebilmek için mutlaka bu tür etkinliklere organizasyonlara ihtiyacımız var. Yapacağımız bu çalışmaların yeni pazarlara girebilmek açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yeni yapılacak serbest ticaret anlaşmalarıyla da bunun önünün açılacağına inanıyoruz” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı