TÜSİAD'tan Papa'ya davet

Hürriyet Haber
03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

AVRUPA Sanayici ve İşverenler Konfederasyonu başkanlığındaki işadamları ile birklikte Papa 2. Jean Poul'u ziyaret eden TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Papa'dan tüm Hıristiyanların Türkiye'ye gelmesi yolunda aracı olmasını istedi. Yücaoğlu, Papa'yı da Türkiye'ye davet etti.

TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erkut Yücaoğlu, tüm Hıristiyanların Türkiye'ye gelmesi yolunda Papa 2. Jean Paul'den aracı olmasını isteyerek, kendisini Türkiye'ye davet etti.

Avrupa Sanayici ve İşverenler Konfederasyonu (UNİCE) Başkanı George Jacobs başkanlığında 20 kişilik heyet, dün Papa 2. Jean Paul'u ziyaret ederken, heyette, TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Başkan Yardımcısı Aldo Kaslowski ve AB temsilcisi Bahadır Kaleağası'da bulundu.

Papa ile görüşmesi sonrası açıklama yapan Yücaoğlu, Papa 2. Jean Paul'e, ‘‘Medeniyetler beşiği Andolu ve Türkiye'den geliyorum. 2000 milenyum senesinde, tüm Hıristiyanlar'ın 4-5 bin yıllık tarihi olan Anadolu'ya gelerek, insanların birbirlerine yakınlaşacağına inanıyorum. Başta şahsınızı ve sizin aracılığınızla tüm hıristiyanlık dünyasını Türkiye'ye davet ediyorum’’ dediğini belirtti. Yücaoğlu, Papa'nın, Türkiye ve Anadolu deyince memnun olup, ilgi duyduğunu ve çağrısını söz vermeden not aldığını söylediğini ifade etti.

YAKINLAŞMAK İÇİN

Yücaoğlu, UNİCE başkanlarının Vatikan'da olmalarının nedenini, ‘‘Avrupa'nın yeni ekonomik döneminde Papa ile biraraya gelerek, hem sosyal hem de ekonomik bir yakınlaşma sağlamak’’ olarak açıkladı.

İlk kez Türk işadamlarının içinde bulunduğu bir heyetin, Papa tarafından kabul edilmesi ile ilgili olarak da Yücaoğlu, ‘‘UNİCE başkanları arasında bir de Türk olduğu için, bugünkü taktimde beni en ön sıraya oturttular. Zannediyorum, Papa'nın da heyette Türk olduğundan daha önceden haberi vardı. Sembolik çerçevede bir anlamı olduğunu, Papa'ya çok enteresan geldiğini tahmin ediyorum’’ dedi.

Papa'nın, bu zamana kadar AB'ye, hem sosyal hem ekonomik konularda insanların birbirine yakınlaşmasını içeren mesajlar verdiğini söyleyen Yücaoğlu, ‘‘Avrupa da bir kesim, Türkiye'nin kültürel olarak AB'ye girmesinin hala çok uzak olduğunu düşünüyor. Zannediyorum, bu yakınlaşma ile bu tabular biraz kırılacak. Ama Vatikan birşey söyleyecek mi bilmiyorum’’ diye konuştu.

UNİCE heyetine, 1 Mayıs dolayısıyla yaptığı açıklamaya benzer bir konuşma yapan Papa 2. Jean Paul, finans ve özel sektör dünyasının küreselleşmenin ekonomik ve sosyal açıdan yararlı olmasını sağlamada önemli rol oynayacağını bildirdi.

Papa muhterem bir adamcağız

TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Papa ile el sıkışmanın değişik bir duygu olduğunu dile getirerek, ‘‘Papa, çok önemli bir dini lider. Hep barışa dönük mesajları oldu ve hayatının son döneminde de özellikle yabancılara çok heyecanla bu mesajları veriyor. Dolayısıyla muhterem bir adamcağız’’ dedi. Bu arada, TÜSİAD Başkan Yardımcısı Aldo Kaslowski ve AB temsilcisi Bahadır Kaleağası'da Papa 2. Jean Paul ile görüşürken, Kaslowski, Papa'ya, ‘‘Ben Polonya asıllı bir İtalyan ailesinin Türkiye'ye yerleşmiş üçüncü kuşağıyım. Türkiye, bunların mümkün olduğu bir ülke. Bu yüzden tüm dünyayı Türkiye'ye bekliyoruz’’ dediğini ifade etti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı