Gündem Haberleri

GÜNDEM

  TÜSİAD'tan istifa açıklaması

  A.A
  10 Mayıs 2010 - 17:56Son Güncelleme : 10 Mayıs 2010 - 18:02

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu, “Deniz Baykal'a yönelik bu saldırı da dahil olmak üzere, özel hayatın mahremiyetini hiçe sayan bu tür eylemleri kınıyoruz” açıklaması yaptı.

  TÜSİAD Yönetim Kurulu'nun, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifa  etmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a  yönelik çirkin saldırının, uzun süredir devam eden özel hayatın mahremiyetine  yönelik mütecaviz atmosferin kaygı verici bir boyuta ulaştığının göstergesi  olduğu belirtildi.

  Açıklamada, “Özel hayatın dokunulmazlığı ve kişisel iletişimin gizliliği  Türkiye'de son yıllarda en sık ve en yaygın şekilde ihlal edilen hakların  başındadır. İletişimin izlenmesi, adaletin zorunlu kıldığı istisnai bir tedbir  iken, yaygınlaşmış, adeta olağan bir delil toplama yöntemi haline gelmiştir.  Kimin tarafından yapıldığı ve dolaşıma sunulduğu belli olmayan ve kişilerin ve  kurumların itibarını sarsan konuşma ve görüntü kaydetme olayları da yaygınlık  kazanmıştır” denildi.

  Kamuoyunun takip ettiği her önemli gelişmenin öncesinde veya hemen  sonrasında dolaşıma çıkarılan bu kayıtların gündeme oturduğu ve ilgili konularda  sağlıklı bir tartışma ortamı doğmasına engel olduğu ifade edilen açıklamada,  devlet organlarının yöneticisi konumunda olan tanınmış kişileri hedef alabilen bu  ihlallerin, gündelik hayata da etki ederek tüm vatandaşları tedirgin ettiği  vurgulandı.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:
  “Kişisel telefonların birer dinleme cihazı olarak kullanılmasından,  tamamen özel hayata dair görüntülerin deşifre edilmesine kadar çok sayıda hak  ihlali, Türkiye'yi bir 'korku ülkesi' haline getirmekte, bireysel özgürlükler ve  özel hayatın mahremiyeti açısından demokratikleşme sürecimizi sabote etmektedir.  Bu ihlallerin Türkiye'de ana muhalefet partisi Genel Başkanı'nı istifaya  yöneltecek kadar vahim bir duruma gelmiş olmasından büyük üzüntü duymaktayız.  Deniz Baykal'a yönelik bu saldırı da dahil olmak üzere, özel hayatın  mahremiyetini hiçe sayan bu tür eylemleri kınıyoruz. Özel hayatın mahremiyetine  yönelik bu çerçevedeki suçların artıyor olması bu konudaki mevzuatın ve/veya  idarenin yetersizliğine işaret etmektedir. TÜSİAD olarak, son yaşanan bu örnekle  bir kez daha ortaya çıkan yetersizliklerin, kamu vicdanını rahatlatacak bir  şekilde, güçlü bir siyasi irade ile ortadan kaldırılması yönünde çağrıda  bulunuyoruz.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı