TÜSİAD'ın Selanik zirvesine fanatiklerden çirkin saldırı

Ümit TURPÇU / SELANİK
31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.10.1997 - 00:01

TÜRK ve Yunan işadamlarının Selanik buluşması, fanatik Yunanlıların gösterilerine sahne oldu. Atatürk'e hakaret pankartı da açan papazların önderliğindeki bir grup, ellerinde Yunan bayraklarıyla sloganlar attı. Rahmi Koç, olay yerinden özel bir otomobille uzaklaştırıldı.

TÜSİAD ile Yunanistan Sanayi Birliği'nin Selanik'te düzenlediği ve dostluk ortamı içinde başlayan Balkan İşbirliği Toplantısı'nın ikinci gününe gölge düştü. Selanik mahalli basınının yaptığı ‘‘Bu adamların burada ne işi var?’’ yayını, protestoyla desteklendi. Atatürk'e hakaret pankartı da açan papazların önderliğindeki bir grup, ellerinde Yunan bayraklarıyla sloganlar attı. Protestocu grup, ‘‘Atatürk ve Venizelos’’ konulu panelin yapılacağı Selanik Ticaret Odası'nın önünü işgal etti.

Selanik gezisinin ikinci gününde, Türk işadamlarına Enstürman Müzesi'nde öğlen yemeği verildi. Yemeğe Robert Koleji, Koç Lisesi ve Üsküdar Amerikan Lisesi'nden 15 Türk öğrenci ve 3 öğretmenin yanısıra Yunanlı öğrenciler de katıldı. Dostluk havasında geçen yemeğin ortasında, başlayan yoğun telefon trafiği havayı gerginleştirdi. Yemeğin ardından, Müze'ye bir kilometre uzaklıktaki Selanik Ticaret Odası'na gidecek olan Türk heyetine, ‘‘Otobüse binin’’ çağrısı yapıldı.

Selanik Emniyet görevlileri, çıkabilecek paniği engellemek için, panelin yapılacağı Selanik Ticaret Odası'nın önünde gösteri yapıldığını duyurdu. Türk heyeti, eşleriyle birlikte, polis kordonu altında otobüse bindirildi. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, özel bir arabayla Müze'den uzaklaştırıldı. Polis, Müze ile Ticaret Odası önünde toplanan protestocu grup arasında barikat oluşturdu. İşadamlarımız 1.5 saat otobüste bekletilirken, telefon trafiği de sürdü. Selanik Konsolosumuz Ertan Tezgör ve TÜSİAD Başkanı Muharrem Kayhan ile Yunanistan Sanayi Birliği Başkanı Nikos Efthymiadis'in polisle yaptığı görüşme sonucu, panele gidilmemesine karar verildi.

Polis eskortları ve sıkı güvenlik önlemleri eşliğinde Makedonia Palas'a getirilen Türk heyeti, burada da sıkı önlemlerle karşılandı. Yunanistan Birliği Başkanı Efthymiadis'in, Selanik Emniyet Müdürünü arayarak, sürekli bilgi alışverişinde bulunduğu dikkat çekti.

HAKKO İÇERDE KALDI

Bu arada, heyetten bir grubun Müzeye yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki Ticaret Odası'na daha önce gittiği ortaya çıktı. Başta İşadamı Vitali Hakko olmak üzere bazı işadamları, protestocular nedeniyle içerde rehin kaldı. Polisin, dışarı çıkmamaları için uyardığı Hakko ve işadamları, daha sonra sıkı güvenlik önlemleri altında Ticaret Odası'ndan uzaklaştırıldı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı