TUSİAD'dan AB açıklaması

Hürriyet Haber
23.11.2009 - 15:30 | Son Güncelleme:

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Türkiye'nin AB ile olan ilişkilerinin yeni dönemde daha güçleneceğine ve üyelik müzakerelerinin 2014 yılında tam üyelik hedefi doğrultusunda ilerleyeceğine inandıklarını bildirdi.

TÜSİAD tarafından Avrupa Birliği'nde son dönemde gerçekleştirilen kurumsal değişiklikler ve yeni görev alanlarıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2007 yılında imzalanan Lizbon Anlaşması'nın tüm üye ülkeler tarafından onaylanmasıyla, genişleme ve üyeler arasındaki bütünleşme sürecinin gerektirdiği kurumsal dönüşüm alanında önemli bir ilerleme kaydedilmiştir. Bu şekilde özellikle Avrupa Anayasası'nın 2005 yılında geri planda kalmasıyla ortaya çıkan kurumsal tıkanıklık aşılmıştır.

Lizbon Anlaşması, ciddi zorlukları demokratik, çoğulcu, müzakereci ve uzlaşmacı birikimiyle aşmayı başarmış olan Avrupa Birliği'nin karar alma ve uygulama kapasitesini önemli ölçüde güçlendirmiştir. Bu anlaşmanın getirdiği yeniliklerin bütünüyle yürürlüğe girmesi ve yeni oluşturulan siyasal makamlara seçilerek belirlenen kişilerin görevlerine başlamasıyla birlikte, AB'nin 21. yüzyılın getirdiği dinamiklere ve zorluklara uyum sağlama ve bunlarla başa çıkma yeteneğinin artmış olacağına inanıyoruz.

TÜSİAD olarak, AB Konseyi Başkanlığı görevine getirilen Herman van Rompuy ile Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilciliği görevine getirilen Catherine Ashton'a görevlerinde başarılar diliyoruz. Türkiye'nin AB ile olan ilişkilerinin yeni dönemde daha güçleneceğine ve üyelik müzakerelerinin AB'nin resmi belgelerinde öngörülen çerçevede, süreci başarıyla sonuçlandırma hedefini gözeten bir iradeyle, 2014 yılında tam üyelik hedefi doğrultusunda ilerleyeceğine olan inancımızı vurgulamak istiyoruz.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı