TÜSİAD: Seçim dönemi ‘seviyesiz’ geçiyor canımız çok sıkılıyor

Hürriyet Haber
25 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mayıs 2011 - 00:40

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, MHP’ye yönelik kaset olayı için “siyasi gündeme bu şekilde kanun dışı çekimlerle müdahale edilme şekli gerçekten son derece can sıkıcı” yorumunu yaptı.

TÜRK Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (TÜSİAD) 40’ıncı Yıl faaliyetleri kapsamında düzenlenen “Bu Gençlikte İş Var” Projesi’nin ödül töreninde istihdam ve işsizliğe dikkat çeken Başkan Ümit Boyner, ‘gündeme kanun dışı çekimlerle müdahale edilmesini’ eleştirdi.

En can alıcı konu

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, konuşmasında ekonomik ve sosyal açıdan gelişmiş bir Türkiye’nin ancak daha bilgili, daha başarılı, daha iyi eğitimli, daha girişken ve yenilikçi bir gençlikle mümkün olacağını vurgularken, şöyle dedi: “İş dünyası olarak fırsat eşitliği ilkeleri çerçevesinde gençlere imkanlar yaratma sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bildiğiniz gibi bugün, ekonomimizin en can alıcı konusu istihdamı geliştirmek ve işsizliği azaltmak. Özellikle gençler arasındaki işsizlik de bu kapsamda ciddi mücadele gerektiriyor. Bu sorunları çözemediğimiz takdirde, gelişmiş bir ülke olma hedefinden de uzaklaşacağız. Ülkemizde çalışma çağındaki nüfus artıyor. İş gücüne katılan genç sayısı önümüzdeki yıllarda artmaya devam edecek. Çalışma çağı nüfusunun yüksek değerlere ulaşması ülkelerin tarihlerinde bir kez gerçekleşen bir demografik fırsat penceresi. Bundan yararlanmak ve Türkiye’yi daha ileriye taşımak veya maalesef bu fırsatı heba etmek bizim ellerimizde. Demografik fırsat penceresinden yararlanabilmek için istihdam yaratmamız gerekiyor. Bu hedefin gerçekleşmesi yolunda gençlerimizin iyi bir eğitim alması, yetkinliklerini geliştirmeleri ve girişimciliğe özendirilmeleri son derece önemli.”

Törenin çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Boyner, kaset olaylarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine şöyle konuştu: “Türkiye için kritik olduğunu düşündüğümüz yeni anayasa konusunun tartışıldığı, Türkiye’deki işsizlik oranının nasıl aşağı indirileceğinin, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde sürekli büyüyen ekonomi olması gerektiğinin tartışılması gerektiği bir seçim dönemini son derece seviyesiz bir tartışma ile geçiriyoruz. Bu üslup ve seviye bir tarafa kaset olayı ve siyasi gündeme bu şekilde kanun dışı çekimlerle müdahale edilme şekli gerçekten son derece can sıkıcı diye düşünüyorum. Türkiye’de ne olursa olsun hukuk devletine olan inancın devam etmesi ve adalet duygusunun zedelenmemesi gerekiyor. Bütün bu gelişmeler ve bu seçim dönemi, yaşadığımız bu sıkıntılar, önümüzdeki dönem için iş dünyasını kaygılandırıyor diyebiliriz” dedi.

Resmen şantaj yapıldı

Boyner, konuyla ilgili “tuzak” ifadesini kullandığının belirtilmesine ilişkin de, “Yani birkaç kere söylediler, bir kaset çıktı, bir kaset daha çıktı, daha çıkacak dendi. Resmen şantaj yapıldı, yani böyle bakarsak bir organizasyon var bunun içinde ve bunun mutlaka üzerine gidilmesi gerekli diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. Yapılan araştırmaları yeterli bulup bulmadığının sorulması üzerine Boyner, “Hayır, yeterli görmediğim için zaten böyle bir tepki gösterdim” yanıtını verdi.

‘Bu gençlikte iş var’ projesinde TÜSİAD ödülün yanı sıra destek verecek

TÜSİAD tarafından doğrudan üniversite gençliğine yönelik düzenlenen “Bu Gençlikte İş Var” Projesi kapsamında düzenlenen yarışmada ödüller sahiplerini buldu. TÜSİAD, projeye başvuran tüm öğrencilere TÜSİAD üyesi şirketlerde staj imkanı sağlanacağı belirtilirken, TÜSİAD üyeleri ödül kazanan projelerin geliştirilmesine destek sağlayacağı da açıklandı. Verilen bilgiye göre yarışmaya 102 başvuru geldi. Ön elemeyi geçen 15 proje grupları TÜSİAD üyelerinin rehberliğinde iş planlarını geliştirdi. Bu projeler arasından ODTÜ öğrencileri Serol Türkyılmaz ile Levent Beker’in yürüttüğü “PowerMEMS” isimli, nanoteknoloji uygulamaları arasında kabul edilen mikro elektro mekanik sistemler (MEMS) yardımıyla enerji üretimini içeren inovatif bir ürün geliştirme ve pazarlama projesi birinci oldu. Yarışmada ikinciliği “Deliyalıtkanlar” Projesi ile Bilkent Üniversitesi öğrencileri Mustafa Kemal İşen ile İrem Özcan kazandı. Proje, çok yüksek yalıtım özelliğine sahip doğa dostu ve farklı kullanım alanları bulunan bir yalıtkan ürün geliştirme ve pazarlamayı hedefliyor. Mansiyon ödülüne ise geri dönüşümlü asfalt üretimini büyük ölçüde artırmak için inovatif bir makine dizaynı içeren üretim ve satışını amaçlayan “Yeşil Asfalt” Projesi ile Bilkent Üniversitesi öğrencileri Berkay Türkben ile Hesamoddin Nabavi layık görüldü.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı