TÜSİAD, Papa'ya gidiyor

Hürriyet Haber
02.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

AVRUPA Sanayicileri ve İşadamları Birliği yöneticileri bugün Vatikan'da Papa 2. Jean Paul tarafından kabul edilecek. Papa'nın kabul edeceği heyette TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Başkan Yardımcısı Aldo Kaslowski ve derneğin AB Temsilcisi Bahadır Kaleağası da bulunacak.

PAPA 2. Jean Paul, bugün Vatikan'da, Avrupa özel sektörünü temsilen oluşturulan 20 kişilik bir heyeti kabul edecek. Sözkonusu heyette, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erkut Yücaoğlu, Başkan Yardımcısı Aldo Kaslowski ve AB Temsilcisi Bahadır Kaleağası da yer alıyor.

Merkezi Brüksel'de bulunan Avrupa Sanayici ve İşadamları Birliği'nin (UNICE) Başkanı Georges Jacobs yönetimindeki heyette İtalya, Fransa, İspanya, Almanya, İsviçre, Hollanda ve İsveç gibi ülkelerin özel sektör temsilcisi kuruluşlarının başkanları, yöneticileri ve AB temsilcileri yer alacak.

TÜSİAD Brüksel Temsilciliği, heyette nispeten ağırlıklı bir katılımda bulunmalarını değerlendirirken, bu durumun, Türk özel sektörünün Avrupa özel sektör ailesinin bir üyesi olduğunu ve Avrupa'yı temsil eden platformlarda artık Türkiye'nin de yer aldığını gösterdiğini belirtiyor. TÜSİAD, Türkiye'nin AB adaylığına din temelinde karşı çıkan ön yargıların artık aşılması ve Avrupa'nın geleceğinin evrensel değerler üzerinde inşa edilmesi gerektiğini, bu bağlamda Türkiye'nin AB adaylığının önemli bir fırsat oluşturduğunu kaydetti.

EKONOMİK BİRLİK MODELİ

TÜSİAD Brüksel Temsilciliği'nden yapılan açıklamaya göre, Papa 2. Jean Paul ile yapılacak toplantıda özellikle, yeni binyılda Avrupa'nın halklar arasında barış ve yakınlaşmaya dayalı bir ekonomik ve siyasi birlik modeli oluşturması yönünde güçlü bir ortak iradenin vurgulanmasına ağırlık verilecek.

Toplantıda, TÜSİAD Başkanı Yücaoğlu'nun, ‘evrensel değerlere dayalı bir Avrupa projesi için Türkiye’nin AB adaylığının önemi ve dinler arası ilişkilerin toplumları birbirlerine yakınlaştıran bir etken olarak yönlendirilmesi gereği' üzerinde duracağı bildirildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı