TÜSİAD, koalisyon turuna çıkıyor

Hürriyet Haber
04.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği, bayram sonrasında Ankara'da koalisyon turuna çıkacak. Temaslarda, iktidar partilerine ‘‘Seçim beklentisi ekonomik dengeleri bozmasın, yapısal reformlar için oluşan olumlu hava dağılmasın’’ mesajı verilecek.

Geçtiğimiz hafta CHP Lideri Deniz Baykal ile görüşen Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) bayram sonrasında koalisyonu oluşturan siyasi parti liderleri ile biraraya gelecek. TÜSİAD Başkanı Muharrem Kayhan Ankara'da bayram sonrası yapacakları temaslarda TBMM'nin ekonomi konusundaki çalışma komisyonlarının üyesi parlamenterle de bir dizi görüşme planlanlandığını açıkladı.

Kayhan, yaptığı açıklamada CHP'nin seçim tarihinin belirlenmesi şartıyla yapısal reformlara destek vereceğini açıkladığını hatırlatarak, iktidar ortaklarına verecekleri mesajı ‘‘Seçim parlamentonun kararıdır. TÜSİAD'ın görüşü erken seçim beklentisinin doğru yolda giden ekonomik dengeleri bozmaması ve yapısal reformlar için oluşan olumlu havayı dağıtmamasıdır’’ şeklinde özetledi.

TÜSİAD olarak seçimlerin 1999 yılında yapılacağını tahmin ettiklerini belirten Kayhan, buna rağmen ülkede seçim ekonomisinin izlenmemesinin ve sağlanan desteğin Türkiye için bir şans olduğunu belirtti. Ekonomik gerekçelerle seçime karşı çıktıklarını fakat seçim tarihinin belirlenmesinin parlamentoya ait olduğunu da vurgulayan Kayhan, şu görüşleri savundu:

Siyaseten baktığınızda herkes aynı seçimi konuşuyor, siyasi partiler buna göre tavır alıyor. Fakat buna rağmen seçim ekonomisinin uygulanmadığı bir ortamdayız. Yapısal reformların gerçekleştirilmesi için gerekli ortam var. Bütçe sıkı tutuluyor, doğru ekonomik dengelere gidilmeye çalışılıyor. Bu da yapısal reformlar için olumlu bir hava yarattı. TÜSİAD'ın endişesi bu olumlu havanın seçim nedeniyle bozulması. Şu sağlanmış olan dengeler bozulmasın.

Sayın Baykal, belli bir gündem ile reformlara destek vermeye hazır. Dolayısıyla olumlu bir hava var. Sosyal güvenlik, mali sistem reformu, özelleştirme önündeki engeller bu destekle aşılırsa sonra yapılacak seçimler Türkiye için olumlu olur. Bu senaryonun Türkiye için iyi bir senaryo olduğuna inanıyoruz.

Devletin gelirlerini artırmak amacıyla ortaya koyduğu vergi reformu ile giderlerini azaltmak için yapacağı sosyal güvenlik reformu ve benzeri reformları eşanlı gerçekleştirmesi taraftarıyız. Eğer daha önce bu yapılsaydı şu sıralar bunların meyvelerini topluyor olurduk.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı