TÜSİAD: Kalite olursa devlete saygı artar

Hürriyet Haber
26 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Eylül 2000 - 00:01

TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, devletin de özel sektörü örnek alarak kalite yönetimine önem vermeye başladığını söyledi. Yücaoğlu, ‘‘Devlet hizmet kalitesini yükselttikçe, vatandaşın devlete sayısı artar’’ dedi.

TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erkut Yücaoğlu, kalite düşüncesinin müşteri odaklı çalışan kuruluşlar için önemli bir olgu olduğunu, devletin de verdiği hizmet konusunda aynı yöntemi izleyerek hizmet kalitesini yükseltebileceğini söyledi.

Devlet kuruluşlarının kalite yönetimini özel sektörden öğrendiğini ve bu konuda çalışmalara yaptığını kaydeden Yücaoğlu, ‘‘Devlet ‘lütfen' hizmet veren bir kurum değildir, devlet hizmetlerinde kalite artışı vatandaşın devlete olan saygısını arttırır’’ dedi. Yücaoğlu, şöyle devam etti:

‘‘Kalite deyince kalitenin içeriğinde ciddi bir verimlilik kavramı yatıyor. Devlet hizmetlerinde ise korkunç bir bürokrasi ve verimsizlik var. Kalite bilincinin yavaş yavaş devlet yöneticilerinin de de yerleşmeye başladığını görüyoruz ancak bu konudaki çalışmaların çok yavaş yürüdüğü de ayrı bir gerçek. Devlet hizmetlerinin kalite düzeyinin arttırılması gerektiğini düşünüyoruz.’’

KALİTE=ÜCRET

Yücaoğlu, kalite ile ücret ilişkisinin doğrudan bir ilişki olduğunu ve kaliteli üretim yapan kurumun kapasitesinin de büyüyeceğini, bundan da kurum çalışanlarının yararlanacağını söyledi. Dünyada ücret değerlerdirmesi yapılırken ücretlinin çalıştığı kuruluştaki başarısının dikkate alındığına dikkat çeken Yücaoğlu, Türkiye’de varolan toplu sözleşme sisteminin ise kişisel verimliliğin iyi değerlendirilmesine imkan vermediğini kaydetti. Yücaoğlu, işçi ve işverenin toplu sözleşme masasına oturduğunda ülkenin, enflasyonun durumunu ve sözkonusu iş kolunun rekabet gücünü hesaba katması gerektiğini belirtirken, Türkiye'deki şirketlerin uluslararası rekabet gücünü kaybetmesinin işsizlik ve ithalat artışına neden olacağını vurguladı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı