TÜSİAD: Her yerde tek tip yapılar yükseliyor, kent kimliği bozuluyor

Erol KÜÇÜKOĞLU/ORDU, (DHA)
01 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Eylül 2011 - 21:17

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, ‘kentleşme’ konusuna dikkat çekerek, kentsel dokuların göz ardı edildiği, her ilde aynı tip yapıların yükseldiği, kentlerin kimliklerinin bozulduğu uyarısında bulundu.

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği(TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türkiye’nin değişik illerinden gelerek Ordu’da buluşan işadamlarına ‘kentleşme’ konusunda uyarılarda bulundu. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) Ordu’da gerçekleştirilen Başkanlar Konseyi toplantısının açılış konuşmasını yapan Boyner, hızlı nüfus artışından çevresel tahribata kadar pek çok soruna değinirken, kentsel dokulardaki bozulmaya da dikkat çekti.
Her ilde aynı tip yapı
Kentleşme sürecinde, yapılaşma ihtiyacının hızla karşılanmasında, kentlerin kültürel dokularının göz ardı edilebildiğini belirten Boyner, bu konuda şöyle konuştu: “Bugün ülkemizin farklı illerini ziyaret ettiğimizde, yeni yapılaşmalara baktığımda, bölgelerin, illerin, kültürel, mimari mirası, tarihsel birikimle meydana gelen kentsel dokusu göz ardı edilerek, her ilde aynı tip yapıların yükseldiğini, kentlerin kimliklerinin yavaş yavaş bozulduğunu görüyoruz.”
Tasarım kentsel dokuya uymalı
“Zaten yılların getirdiği bir bozulma var” diyen Boyner, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün artık çok ileri teknolojilerin, iletişim kanallarının elimizin altında olduğu bir çağda yaşıyoruz. Kültürel sürdürülebilirlik açısından farklı yerel yapıların şehirleşmeye yansımasını önemsiyoruz. Bu yüzden, planlama yapılırken tasarım ve tasarımın kentsel doku ile uyumu boyutunun da göz önünde bulundurulması gereğini düşünüyorum.”
‘Akıllı şehir’ fırsatı
TÜSİAD’ın yayımladığı Vizyon 2050 Türkiye raporunda yer alan saptamaları hatırlatan Boyner, bu vizyonun iş dünyasına da önemli fırsatlar sunduğunu vurguladı. Boyner, akıllı ekonolojik şehirlerin planlanması için sürdürülebilir planlama ve tasarım hedefleri öngördüklerini belirtti.
Paylaşma sorunu ciddi mesele
Boyner ayrıca, ‘büyüme’ kadar ‘paylaşma’ sorununun da ciddi bir mesele olduğuna dikkat çekerek, bölgelerin ve vatandaşların büyümeden adil pay almaları için de gerekli adımların atılması, bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması gerektiğini vurguladı.

Tehdit daha hızlı yaklaşıyor

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, hızlı nüfus artışının hızlı tüketimi körüklediğine dikkat çekerken, şunları söyledi: “Eskiden çevreye yaptığımız ve geri dönüşü çok zor olan tahribatın vebalini çocuklarımızın ödeyecek olmasından endişe duyarken ve açıkça söylemek gerekirse bunu biraz uzak görüp çok da ciddiye almazken, bugün artık yoğunluğun artmasıyla, doğrudan bizler ağır bedeller ödemek durumundayız. Yani tehdit aslında düşündüğümüzden çok daha hızlı bir şekilde bize yaklaşıyor.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı