TÜSİAD: Fransa ayrımcılık yapıyor, hasar büyük olur

Hürriyet Haber
11.03.2005 - 01:54 | Son Güncelleme:

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), 28 Şubat tarihinde, Fransa Parlamentosu’nun ortak oturumunda kabul edilen Anayasa değişiklik paketinin Türkiye’ye karşı ayrımcılık olduğunu vurguladı. TÜSİAD’ın, Paris Bürosu aracılığıyla, Fransız kamuoyuna yönelik bir açıklama yapıldı.

GENEL İLKE DEĞİL:

Açıklamada, Anayasa’nın 88-7. maddesinde, ‘Bir aday ülkenin AB üyeliği ile ilgili anlaşmanın onaylanmasına ilişkin yasanın, Cumhurbaşkanı tarafından referanduma sunulacağının’ belirtildiği, bu değişikliğin, AB’nin genişlemesinin Türkiye’yi kapsayacak kısmının, Fransa’da halkoyuna sunulmasını zorunlu hale getirdiği kaydedildi. Açıklamada, söz konusu Anayasa hükmünün genel bir hukuki ilkeyi yansıtmadığı ifade edilirken, ‘Anayasa’nın 4. maddesi de (yukarıda anılan 88-7’nci maddenin, 1 Temmuz 2004’ten önce Avrupa Birliği Konseyi tarafından hükümetler arası konferansa davet edilen aday ülkelere uygulanmayacağını) belirtmektedir. Mevcut aday ülkelerin tamamının bu yasal değişikliğe tabi olmadığı açıktır’ denildi.

İLİŞKİ HASARA UĞRAR:

Türkiye’nin üyeliği önüne yeni bir engel konulması ve Avrupa’nın stratejik geleceğinin ve kimlik arayışının, bir tek üye ülkenin iç siyasi çekişmelerine dayanan bir halk oylaması yoluyla Türkiye’ye bağlanmasının haksızlık olduğu ve kabul edilemeyeceği ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ‘Fransa’da kimi sorumsuz politikacılar, sistematik olarak, mantık dışı öfke tohumları ekmektedir. Türk halkını derinden sarsacak olumsuz bir sonuç çıkması muhtemel bir referandum sonrasında, Türkiye ile Fransa arasındaki siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel ilişkiler olağan bir şekilde sürdürülemeyecektir. Türk insanı tarafından (eşitlik, özgürlük ve kardeşlik) ülkesi olarak görülen Fransa’dan gelecek bu düşmanca tutum, ikili ilişkilerde tamir edilemez hasara yol açacaktır.’
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı