TÜSİAD’dan ‘nereye inip çıktığı belli olmayan merdiven’ yorumu

Hürriyet Haber
27 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mayıs 2010 - 22:52

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) 6 yıl aradan sonra mart ayında yeniden çıkarmaya başladığı Görüş dergisinin haziran sayısında küresel ve Türkiye ekonomideki son gelişmeleri ele aldı.

“Ekonomi: Resim herkes için aynı değil” başlığıyla çıkan yeni sayıda, Hollandalı Grafik Sanatçısı M.C.Escher’in (1898-1972) “Escher’in merdivenleri” olarak tanınan “Relativity” adlı eseri kullanıldı. Türkiye ekonomisinin durumunu bu nereye inip çıktığı belli olmayan merdivenlere benzeten TÜSİAD, “Büyüme toparlanıyor, cari açık ve enflasyon artıyor, işsizlik korkutuyor” dedi.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Görüş dergisindeki makalesinde “Escher merdiveninin neresinde durup etrafınıza bakınırsanız, farklı bir dünya görürsünüz. Bugün ekonomiden siyasete, Türkiye’den dünyaya, çok yönlü değişimlerin tam kavşağındayız” derken, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye küresel sorunların çözümünde önemli bir rol oynuyor ama kendi içindeki demokratikleşme tartışmalarını hala çözebilmiş değil. Ülke bir siyasi krizden bir diğerine sürüklenip duruyor. Oysa sorunlarımız çok boyutlu. Tüm dünya gibi bizi de derinden etkileyen bir krizin etkilerini henüz atmaya başladık.”

Aynı düzleme gelmemiz lazım

“Geçen seneye göre iyi olmak demek, mutlak olarak iyi olmak anlamına gelmiyor” diyen Boyner, şu noktaya dikkat çekti: “Talep toparlanıyor, ama enflasyon ve cari açık da artıyor. Yeni istihdam yaratılıyor ama arzulanır düzeyde değil. Bu nedenle işsizlik oranı korkutmaya devam ediyor. Kamu açıkları Avrupa’yı sarsarken Türkiye mali kural açıklayarak çok olumlu bir adım atıyor ama sosyal koruma harcamalarına ancak Avrupa’nın yarısı kadar pay ayırıyor. Bir inen bir çıkan, düzlemlerin sürekli yer değiştirdiği bu ortamda, koordinatları doğru tespit etmek, nereye gideceğinizi bilmek kadar önemli. Aynı tespitleri yapabilmek için aynı düzleme gelmemiz gerekiyor.”

10 milyon kişiye iş için 2 trilyon dolar gerek

TÜSİAD Başekonomisti Ümit İzmen, Görüş Dergisi’nin kapak konusu kapsamında istihdam sorununu ele aldı. Sorunun boyutunu rakamlarla analiz eden İzmen, şu tespitte bulundu: “Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle arasındaki farkı kapatmak için en az 10 milyon vatandaşına daha iş yaratması gerekiyor. Bunun yatırım miktarı 2 trilyon dolar. 2008’de toplam yatırımın 124 milyar dolar olduğunu hatırlarsak, istihdam sorununun boyutu daha net ortaya çıkıyor.”

Derviş: Toparlanma kayıpların telafisi

DÜNYADA ve Türkiye’de “toparlanma süreci”ni Görüş dergisi için değerlendiren Sabancı Üniversitesi’nin Danışma Kurulu Üyeliği, Brookings Enstitüsü’nün Başkan Yardımcılığını ve Bosphorus Institute’un Bilim Kurulu Eşbaşkanlığını yürüten Kemal Derviş, bu süreci ‘kayıpların telafisi’ olarak nitelendirdi. Derviş, 3-4 yıl sonra yeni bir kriz yaşanması halinde, dünya ekonomisinin bu çapta bir müdahaleye gücü olmayacağına belirtirken, Türkiye ekonomisi için “Türkiye’de bugünlerdeki toparlanma öncelikle 2009’daki ciddi daralmanın telafisi olarak görülmeli” dedi. İşsizlik sorununa da dikkat çeken Derviş, işsizlik ve istihdam sorununun çözülmesi için yüzde 6-7’lik büyüme hızını sürekli gerçekleştirmesi gerektiğini vurguladı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı