TÜSİAD: Daha çok kadın daha iyi siyaset demek

Hürriyet Haber
03.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından yamımlanan Görüş Dergisi yeni sayısında “kadınların siyasete katılımı” konusunu ele aldı.

“Daha çok kadın daha iyi siyaset” kapak sloganı ile çıkan derginin yeni sayısında Genel Seçimler öncesinde açıklanan aday listesi gözönüne alındığında kadın temsilindeki artışın olumlu, ancak yetersiz olduğu vurgulandı. Dergide Boyner’in “Kadın milletvekillerinden beklentimiz var” başlıklı makalesi de yer aldı. Boyner, makalesinde, açıklanan aday listelerinde kadın aday sayısında geçtiğimiz seçim dönemlerine göre artış sağlandığını, fakat kadın-erkek aday oranları arasında çok fark bulunduğunu ifade etti.
100-115 kadın vekil olur
TBMM’de grubu bulunan partilerde kadın aday sayısının toplam adayların yüzde 12-20’si aralığında değiştiğine dikkati çeken Boyner, seçilebilecek yerlerden aday gösterilen kadınlar dikkate alındığında, önümüzdeki dönem TBMM’de 100-115 civarında kadın milletvekilinin olacağının tahmin edildiğini belirtti. Boyner, “Ev ekonomisinde, parayı yönetmede, empati ve diyalog kurmada çok başarılı örnekler sergileyen ve risk yönetiminde öngörülü olan kadınlarımızın, siyasette de ekonomide de daha çok yer alması, daha dengeli ve sürdürülebilir politikaların hayata geçirilmesi açısından önemli. Yani daha çok kadın, daha iyi siyaset demek” dedi. Boyner, 2002’de yüzde 4.4 olan oranın 2007’de yüzde 9.1 oranın 2011’de yüzde 18-20 olmasının beklendiğini belirtirken, “Bu oran, Türkiye’nin dünyada parlamentoda kadın oranını (yüzde 19) yakalaması ve Inter Parliamentary Union ülke sıralamasında yıllardır yüzümüzü kızartan 101’inci sıradan 55-65’inci sıra aralığına yükselmesi demek. Kadınların parlamentoda temsil oranındaki artış eğilimi olumlu, ancak yeterli değil” diye yazdı.
Kadın ismine dönüşen isimler
Görüş Dergisi’nin kapağında da, konu ilginç bir yaklaşımla ele alındı. Kapakta, “Ali-ye, Adil-e, Halim-e, Kamil-e, Nazif-e, Şadi-ye” gibi, pembe ile renklendiren takılarla kadın ismine dönüşen erkek isimlerine yer verildi.
MHP’nin ekonomi görüşü
Görüş derginin yeni sayısının dosya konusunda Arap ülkelerindeki ayaklanmalar da incelendi. Dergide ayrıca, genel seçimler öncesinde işlenen siyasi parti programları çerçevesinde, MHP’nin ekonomi politikalarına bakışı da ele alındı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı