TÜSİAD Başbakan'a çıktı

Hürriyet Haber
15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.12.2000 - 00:01

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) heyeti, Başbakan Bülent Ecevit ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli tarafından ayrı ayrı kabul edildiler.

Başbakan Ecevit tarafından kabul edilen TÜSİAD heyeti daha sonra Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'yi ziyaret etti.

Her iki görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü. Başbakan Bülent Ecevit'in kabulünde devlet bakanları Şükrü Sina Gürel ile Recep Önal da hazır bulundular.

TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, Başbakanlık'tan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yücaoğlu, 2001 yılı enflasyon hedefine ilişkin bir soruya karşılık, muhtemelen ilk üç ayda enflasyonun yüzde 5-10 arasında cereyan etmesinin mümkün göründüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Enflasyon hedefi olarak açık bir hedef veremiyorum. Fakat, hükümet programı dışında tahmin için 1-2 ay beklemek gerekir. 2000 yılının fiyat artışları ile 1999 yılının son 3-6 ayını birlikte değerlendirmek gerekiyor. Birlikte tahlil yapıldığında kamu sektörünün özel sektörün fiyat artışlarına bakıldığında Türkiye önemli bir mesafe kaydettiğini görecektir."

Yücaoğlu, Fon'daki bankalar için 20 kadar kuruluşun başvuruda bulunduğunun söylendiğini bildirdi. Bir gazetecinin sabah yaptıkları toplantıda Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'in özel sektöre yönelik eleştirileri bulunduğunu hatırlatması üzerine, "yıllardır süren enflasyon ve bütçe açıkları nedeniyle yüksek faizlerin oluşması rant ekonomisini yaratmıştır. Yoksa, özel sektör yaratmamıştır" dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı