TÜSİAD: AB için İKV yetmez

Hürriyet Haber
22.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DIŞİŞLERİ Bakanı İsmail Cem'in geçen hafta İktisadi Kalkınma Vakfı'nı (İKV) ziyaretinde AB ile ilişkilerde ‘‘koordinasyon kurum’’ olarak İKV'yi göstermesi, özel sektörde ‘‘AB temsilcisi kim?’’ tartışmasına yol açtı.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Avrupa Birliği ile ilişkilerde İKV'nin özel sektörün ‘‘tek temsilcisi’’ olamayacağı görüşünü savundu.

TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, özel sektörün Avrupa Birliği'nde bir çok kuruluşla temsil edilmesi gerektiğini öne sürerken, AB ile ilişkilerde ‘‘koordinasyon’’ görevinde ise İKV'nin en doğru adres olduğunu belirtti. Yücaoğlu, AB nezdinde temsil görevi ile koordinatörlük görevinin birbirinden ayrıldığını söyledi.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı katıldığı, temsil ve koordinasyon arasındaki farka değindiğini ve bu iki görevin birbirinden ayrı olduğuna işaret ettiğini belirten Yücaoğlu, ‘‘Koordinasyonda İKV en doğru adrestir. Ancak Türkiye Avrupa'da çok sesli temsil edilecektir. Bu gücü kullanmalı’’ dedi.

TÜSİAD'ın, Avrupa Sanayi ve İşveren Konfederasyonları Birliği (UNICE) üyesi olduğunu ve çalışmalarının devam ettiğini belirten Yücaoğlu, TÜSİAD'ın AB'deki faaliyet ve temaslarının sürdüğünü söyledi. AB nezdinde çok önemli lobi faaliyetleri bulunan ve Helsinki öncesi Avrupalı işadamlarından Türkiye'nin AB'ye aday ülke gösterilmesi için tam destek alan TÜSİAD'ın, 1996 yılından beri de Brüksel'de ofisi bulunuyor.

İktisadi Kalkınma Vakfı, 1960'lı yıllardan bu yana Türk özel sektörünün AB ile ilişkilerini yürütüyor. İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası öncülüğünde kurulan vakfa, daha sonra TÜSİAD'ın da aralarında bulunduğu pek çok sivil toplum örgütü asil üye oldu. TÜSİAD'ın İKV üyeliğinden çıkıp çıkmayacağı konusunda ise Yücaoğlu, ‘‘TÜSİAD asil üye olarak görülüyor. O yıllarda pek çok kurum İKV'ye asil üye oldu. TÜSİAD da üye olmuş’’ dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı