VAN HABERLERİ

Tuşba Belediyesi'nden ‘Beyaz Bayrak' projesi

DHA
11.04.2016 - 14:10Son Güncelleme :
DHA

TUŞBA,(Van),(DHA)- VAN'ın Tuşba İlçesi Belediyesi ile Tuşba İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü arasında 'Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü imzalandı. Bu kapsamda iş yerleri, işletmeler ve okul kantinleri denetlenerek sağlık, hijyen ve temizliği simgeleyen sertifika ile Beyaz Bayrak verilecek ve beyaz bayrak kriterleri devam ettikçe beyaz bayrak kalıcılığı devam edecek.

Tuşba Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Tuşba İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü arasında imzalanan Beyaz Bayrak Protokolü kapsamında, belirlenen kriterlere göre iş yerleri, işletmeler ve okulların kantinleri denetlenecek. Denetim sonucunda 100 puan üzerinden 90 ve üzeri puan alan işyerleri, işletmeler ile okul kantinlerine, iki yıl için geçerli olan ve düzenli olarak denetlenen bu yerlerin, sağlık, hijyen ve temizliği simgeleyen sertifika ile Beyaz Bayrak verilecek ve beyaz bayrak kriterleri devam ettikçe beyaz bayrak kalıcılığı da devam edecek. Tuşba Belediyesinde düzenlenen protokol törenine Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Tuşba İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü M. Salih Şirazi, Tuşba Belediyesi Zabıta Müdürü Osman Sevinç ile sahada bu işlemleri düzenli takip edecek mühendisler ve zabıta elemanları katıldı.

Düzenlenen törende konuşan Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, beyaz renginin saflığın, temizliğin, iyiliğin, güzelliğin simgesi olduğunu belirterek, "Beyaz bayrak iyi niyetin, beyaz bir sayfa da yeni başlangıçların ifadesidir. Beyaz bayrak ile istikrarı, devamlılığı da simgelerken beyaz renk aynı zamanda temizlik, dürüstlük çağrışımlarını yapmaktadır. İmzalanan protokol dahilinde teknik ve hijyenik yönden gıda mevzuatında belirtilen koşullara özenle uyan işyerlerini belgelendirerek ödüllendirmek, halka duyurmak ve böylece sektördeki diğer işyerlerini de daha iyi koşulları sağlamaya teşvik etmektir. Bunu yaparken Tuşba Belediyesi Zabıta ekipleri belirlenen koşulların sağlanıp sağlanmadığının tespiti ve gerektiğinde yasal yaptırımlarla ve önlemlerle bu koşulların karşılanmasını sağlayarak tüketicinin güvenilir gıdaya ulaşması amaçlamaktadır. Kriterleri özenle uygulayan ve sürdürülebilir hale getirerek gıda güvenliğine üst düzey önem veren işletmelerin, ödüllendirmesi Beyaz Bayrak vererek sağlanacaktır" dedi.

TUŞBA’DA EMİN ELLERDESİNİZBaşkan Özgökçe Beyaz Bayrak Ödül Projesinin 4 Nisandan itibaren bu protokol ile uygulamaya konulduğunu da belirterek, "Amacı teknik ve hijyenik yönden gıda mevzuatında belirtilen koşullara özenle uyan gıda iş yerlerini Tuşba Belediyesi adına belgelendirerek ödüllendirmek, halka duyurmak ve böylece sektördeki diğer iş yerlerini de daha iyi koşulları sağlamaya teşvik etmektir. Bilindiği gibi ülkemizdeki gıda denetim sistemi mevzuatta belirlenen koşulların sağlanıp sağlanmadığının tespiti ve gerektiğinde yasal yaptırımlarla ve önlemlerle bu koşulların karşılanmasını sağlayarak tüketicinin güvenilir gıdaya ulaşmasını amaçlamaktadır. İlçemizde faaliyet gösteren lokanta, restaurant, kafe, pastane, yemekhane, kantin gibi toplu tüketim yerleri ile gıda üretim ve satış yerleri proje kapsamındadır. Ödül almak üzere, İlçede düzenli yapılacak denetimlerde belirlenen tüm kriterlerin karşılanması durumunda, oy birliği ile ödül verilecektir. Bu sebeple proje, tarafsızlık ilkesi ile resmi otorite tarafından uygulanan, hiçbir parasal karşılığı olmayan, kapsamlı ve objektif bir proje olup, bu yönüyle dünyada emsali az görülen bir proje olma özelliğini taşımaktadır. Ödül kazanan iş yerleri belediyemiz web sayfasında ve sosyal medya sayfalarında yayınlanacaktır, her türlü reklam faaliyetlerinde Beyaz Bayrak logosunu kullanabileceklerdir. Ödüllü iş yerlerinde koşulların devamlılığı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kontrol görevlileri ve Tuşba Belediyesi Zabıta görevlileri tarafından denetlenmekte ve koşullarını devam ettirmeyenlerin ödülleri iptal edilecektir" diye konuştu.

Zabıta ekiplerinin genel kontrolleri ve denetimler aralıksız sürdürdüğünü belirten Başkan Özgökçe, "Bizim için en önemli konu insan sağlığıdır. Tuşba genelinde 2 yıllık süre içerisinde 512 işyeri denetimi yapılmıştır. 6 işyerine kapatma, 45 işyerine de para cezası uygulanmıştır. Yapılan denetimler üç ayların başından ve özellikle Ramazan ayında artarak devam etmektedir. Bu konuyu 150 bin nüfuslu Tuşba’da bu konuda eğitilmiş ve yetkili 2 gıda denetmenimiz ve 20 zabıta bulunmaktadır. Okul kantinleri ayrı bir önem arz ediyor. Okullarda satılan gıdaların ambalajlı ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına özen gösterilmelidir. Ceza uygulamak, cezalandırmak en son yapılan işlemdir. Biz daha çok ödüllendirerek, özendirerek başarıda işletme ve üreticilerimiz en mükemmeli yapmada yarıştırarak gıda sağlığı ve hijyeni ile gıda güvenliğini ilçemizde sağlayacağız. Bayrak alan üretici ve işletme ve satış yerleri tabir caiz ise liderliğe çıkan spor kulübünün nasıl ki orada hep lider kalması için çok gayret göstermesi gerekiyorsa burada da bayrağın geri alınmaması yani liderlikten o kurumun düşmemesi için azami gayret gösterilecektir. Bu şekilde mükemmel bir otokontrol sağlanacağı gibi bayrağı kaybedenler, gerek ve yeter şartları taşımadıklarından dolayı ayrıca da cezalandırılacaktır" dedi.FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Tuşba Belediyesi'nden ‘Beyaz Bayrak' projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2016 tarihinde saat 14 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tuşba Belediyesi'nden ‘Beyaz Bayrak' projesi haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:08
 • Guneş
  06:50
 • Öğle
  12:04
 • İkindi
  14:40
 • Akşam
  16:57
 • Yatsı
  18:27
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı