VAN HABERLERİ

Tuşba Belediyesi Günlük 130 Ton Çöp Topluyor

IHA
30.08.2015 - 13:19Son Güncelleme :

TUŞBA BELEDİYESİ ÇEVRE TEMİZLİĞİNİ HUMMALI BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜYOR.

IHA

Van’ın Tuşba Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, her gün 67 mahalle ve 2 mezrada 120 personel ve 35 araçla yaklaşık 130 ton katı evsel atık topluyor.
Van’ın Tuşba Belediyesi’ne bağlı temizlik ekipleri, ilçe sınırları içerisinde bulunan bütün cadde ve sokaklarda temizlik çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir. Daha temiz, sağlıklı, modern ve yaşanabilir bir şehir için çalışan Tuşba Belediyesi, toplam 120 temizlik personeli ve yeni alınan 2015 model 35 modern aracı ile ilçe sakinlerine hizmet vermektedir. Her gün ortalama 130 ton çöp toplayan ekiplerin, çalışmaları vatandaşlar tarafından takdirle karşılanmaktadır. İlçenin her yerini, sahil, dere, yol ve en ücra köşe temizleyen Tuşba Belediyesi ekipleri, 8’i merkez olmak üzere 67 mahalle ve 2 mezrada hummalı bir çalışma yürütmektedir. Van’ın büyükşehir olmasıyla kurulan Tuşba ilçesinde 2014 yılında ilçe genelindeki ağzı açık mavi yağ bidonları yerine 3 bin 500 adet kapaklı galvanizli 400 metreküplük çöp konteyneri dağıtan Tuşba Belediyesi, eylül ayı içinde 5 bin adet galvanizli çöp konteyneri dağıtarak tüm Tuşba genelinde çöp konteyneri olmayan nokta bırakmadı. İlçede kurulan pazar yerlerini süpürüp yıkayarak daha sağlıklı bir alanı halka sunan Tuşba Belediyesi, ayrıca ilçedeki dere ve sahil temizliğini de düzenli olarak yapıyor.
“TEMİZLİK İŞLERİNİ ÇOK AZ BELEDİYEDE BULUNAN MODERN ARAÇLARLA YAPIYORUZ”
Van’ın en büyük ilçelerinden biri olan Tuşba’da temizlik işçileri ilçe sakinlerinin temiz ve hijyen bir çevrede yaşayabilmeleri için iki ayrı vardiya şeklinde günün 24 saati yürütülüyor. Her gün çöplerin toplandığı konteynerleri sıkı bir temizlikten geçiren ekipler, çöp arabası tarafından içindekiler alınan konteynerler periyodik olarak basınçlı ve ilaçlı suyla temizlendikten sonra yerine bırakılıyor. İlçedeki bütün bu çalışmalar çok az belediyede bulunan 2015 model modern araçlarla yapılmaktadır.
“VAHŞİ DEPOLAMA ALANI BİZE AİT DEĞİL”
Çöp denince halkın sürekli kendilerine şikayette bulundukları bir konuda Van’ın çöplüğü olduğu belirtilen açıklamada, “Neredeyse Van’ın merkezinde kalan Özalp yolu üzerindeki halihazırdaki vahşi depolama alanı büyükşehir olan Van’a yakışmadığını sürekli halkımız bize iletmektedir. Bu vahşi depolama alanın Büyükşehir Belediyesi sorunluluk alanında kaldığı ve bu alanın çöp toplamaya uygun olmadığını ve bir milyonu aşan Van’ın üç ilçe merkezlerine ortalama en az 20 kilometre mesafede olacak şekilde düzenli depolamaya geçilmesi gerektiği ve bu yerinde Küçük Erek Dağı güneyinde olduğu düşünülmekte ve VANÇEB’e önerilmektedir. Çöp şu anda tüm illerin ve ilçelerin en büyük sorunudur. Hatta birçok il ve ilçede, şehirlerin girişinde en güzel yerler çöp depolama alanları olarak seçilmiştir. Tüm çöp depolama alanlarının düzenli depolamaya ve geri dönüşümün sağlandığı alanlara dönüştürülmeli ve çöpten servet, çöpten enerji üretme zamanı gelmiştir ve geçmektedir” denildi.
“GÜL KOKULU CAMİLER PROJESİ DEVAM EDİYOR”
Ayrıca geçen yıldan bu yana düzenli olarak ‘Gül Kokulu Camiler’ sloganıyla yürütülen proje kapsamında başta merkez mahalleler olmak üzere ilçedeki tüm camilerin iç ve dış temizliği düzenli olarak yapıldığı ifade edilen açıklamada, “Camilerin temizliğine de önem veren Tuşba Belediyesi, ilçesinin daha düzenli ve temiz bir ilçe olması amacıyla estetiğini ve sağlığını ilgilendiren temizlik ile ilgili çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Temizlik konusunda bütün talepleri zamanında karşılayan belediye ekipleri, Kur’an kurslarının açılmasıyla birlikte camilerimiz, mescitlerimiz daha yoğun kullanan vatandaşlarımızın sağlıklı ve huzurlu bir ortamda ibadetlerini yerine getirmesi için Tuşba genelinde titiz bir çalışma sürdürüyoruz. Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak oluşturan 5 kişilik ekip, camilerin temizliğinde halılar yerinden kaldırılmadan vakumlu sanayi tipi makinelerle yıkamaktadır. Halıların temizliğinde özel kokular kullanılıyor. Kapıların ve duvarların da temizliğinin yanı sıra tüm mekanlar elden geçiriliyor” denildi.
“EN GÜZEL TEMİZLİK KİRLETMEMEKTİR”
İlçede çevreyi temiz tutma adına önemli projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, “Çevre temizliği ve geri dönüşüm
uygulamalarımızdan hemşehrilerimiz ve Tuşba’dan geçen herkes son derece memnunlar. İlçemizde çevremizi temiz tutma ve sağlıklı bir ortam oluşturma anlamında çalışmalarımızı düzenli bir şekilde yürütüyoruz. Bizim yönetim anlayışımızda bireyin ve dolayısıyla toplumun mutluluğu, huzuru ve muhabbeti çok önemlidir. Bireyin mutluluğu ailenin mutluluğuna, ailenin mutluluğu da toplumun huzuruna vesile olur. Mutlu ve sağlıklı bireyler için elimizden gelen tüm çalışmaları periyodik yapıyoruz. Yürütülen bu çalışmaların çevre ve canlı sağlığı açısından önemli. Çöp toplamak belediyelerin rutin, ancak en önemli
hizmetlerinde birisidir. Özellikle yaz aylarında konteynerlerin altlarında oluşan çöplerin, koku ve sinek sorununa neden olduğunu görüyoruz, bu nedenle çöp konteynerlerimizi düzenli olarak dezenfekte ediyoruz. Toplum, insan ve çevre sağlığı açısından konteynerlerin dezenfekte edilmesinin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Mevsim dolayısıyla da yıkama ve dezenfekte uygulamalarını artırdık. Unutulmamalıdır; en güzel temizlik kirletmemektir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Tuşba Belediyesi Günlük 130 Ton Çöp Topluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ağustos 2015 tarihinde saat 13 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tuşba Belediyesi Günlük 130 Ton Çöp Topluyor haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:26
 • Guneş
  07:10
 • Öğle
  12:13
 • İkindi
  14:40
 • Akşam
  16:55
 • Yatsı
  18:28
Sayfa Başı