VAN HABERLERİ

Tuşba Belediyesi Beş Noktada Aşure Dağıttı

IHA
29.10.2015 - 18:03Son Güncelleme :

TUŞBA BELEDİYESİ BEY AYRI NOKTADA AŞURE DAĞITTI.

IHA

Van’ın Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Aşure Günü dolayısıyla beş ayrı noktada aşure dağıttı.
Tuşba Belediyesi, Muharrem ayının onuncu günü olan Aşure Günü’nde 4 camii, Kalecik TOKİ ve Suriye’den gelen ailelerin yaşadığı alanlarda 25 bin kase aşure dağıttı. Camilerde kılınan cuma namazının ardından Tuşba Belediyesi tarafından kurulan stantlarda vatandaşlara aşure ikram edildi. Aşure almak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.
Kurulan stantlarda vatandaşlara aşure dağıtan Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nuri Bekiroğlu, “Bildiğiniz gibi Aşure Günü Hicri yılın başladığı Muharrem ayının 10. gününde kutlanan Aşure Günü, Arapçada ‘10’ anlamına gelen aşara kelimesinden gelmektedir. Hicretle başlayan yeni ve güzel olayların yanı sıra tarih boyunca hemen hemen tüm Peygamberlerin Aşure Günü’ndeki kıssalarını herkes bilmektedir. Ramazan ayından sonra ilahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin bollaştığına inanılan Muharrem ayında, aşure tatlısı yapılmaktadır. İlk olarak Hz. Nuh Peygamber’in gemisinin karaya ulaşmasının ardından elinde kalan malzemelerle yapıldığına inanılan aşure, halk arasında paylaşmanın simgesi olmuştur. Bu tür etkinliklerle gelenek ve göreneklerin yaşatılması gerekir. Hicri takvime göre yeni yılın ilk ayı olan Muharrem ayına merhaba dediğimiz bugünlerde, içindeki tahıllardan çok güzel bir tat oluşturan aşure ile sevgi, mutluluk, birlik ve beraberliği yaşıyoruz. Bugünde bir geleneği yaşatmış olduk. Aşure geleneğimizi vatandaşla iç içe yaşatmaya çalıştık. Bu güzellikleri ve geleneklerimizi her zaman korumalıyız. Muharrem ayınızı ve Aşure Günü’nüzü tebrik ediyor, tüm İslam Âlemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.
Bekiroğlu, Aşure Günü’nde birçok hadisenin yaşandığını belirterek, “Hz. Âdem’in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, Hz. Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması, Hz. İbrahim’in ateşte yanmaması, Hz. Yakup’un oğlu Hz. Yusuf’a kavuşması, Hz. Eyyüp Aleyhisselâm’ın hastalıklarının iyileşmesi, Hz. Musa’nın Kızıldeniz’den geçip Firavun’dan kurtulması, Hz. İsa’nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesinin bugüne denk geldiğine inanılmaktadır. Ayrıca İslâm Âlemi’nde ikilikler oluşmasına neden olan ve Ehlibeyt kanının akıtıldığı Kerbelâ’daki elim hadiseler de Muharrem ayının 10. günü gerçekleşmiştir. Tüm bu mühim hadiseler doğrultusunda Aşure Günü bir anlamda bizler için kendimizi bir kez daha sorgulama; doğrularımız ve yanlışlarımız hakkında tefekkür ve şükür etme vesilesi olmalıdır. Muharrem ayının ülkemizin birliğine, dirliğine ve kardeşliğine güzel vesileler oluşturmasını canı gönülden diliyorum” diye konuştu.
Vatandaşlara aşurenin yanında Tuşba Belediyesi hizmetlerini içeren Şehr-i Tuşba Bülteni de dağıtıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Tuşba Belediyesi Beş Noktada Aşure Dağıttı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 18 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tuşba Belediyesi Beş Noktada Aşure Dağıttı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı