VAN HABERLERİ

Tuşba Belediye Başkanı Özgökçe’den Kadir Gecesi Mesajı

IHA
12.07.2015 - 13:32Son Güncelleme :

BAŞKAN ÖZGÖKÇE KADİR GECESİ NEDENİYLE BİR MESAJ YAYINLADI.

IHA

Van’ın Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe; hislerin, duyguların, maneviyatın zirveye çıktığı mübarek üç aylarda özellikle Ramazan-ı şerifte ve bilhassa yaklaşan ve ayeti kerime ile bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde Rabbü’l-Alemin’e ihlas ve sadakatle iltica etmeli ve bu geceyi ibadet ve istiğrafla geçirmesi gerektiğini vurgulayarak, "Seksen küsur sene ibadetli bir ömr-ü bakiyi temin eden Ramazan’ı şerifinizi bütün ruh-u canımızla tebrik ve her gecesi bir nevi Leyle-i Kadir hükmünde hakkımızda menfaatar olmasını niyaz ederim" dedi.
Kadir Gecesi nedeniyle bir mesaj yayınlayan Başkanı Özgökçe, “Esmaülhüsnada ismi azam saklıdır, dünyanın ömründe kıyamet gizlidir, hayatın içinde ecel gizlidir, cuma gününde saatül icabe gizlidir, insanlar içinde veliler gizlidir, Ramazan ayının içinde de Kadir Gecesi gizlidir. Bununda en önemli sırrı her bir Ramazan gününün Kadir Gecesi bilip ona göre değerlendirilmesi olsa gerekir. İslam aleminin Kadir Gecesi’ni tebrik ederek bu mübarek gecede Suriye, Filistin, Doğu Türkistan ve Irak’taki Müslümanlar ile darda, sıkıntı içindeki tüm insanlık için dua edilmelidir. En nurlu ve feyizli gece olan Kadir Gecesi’ni idrak ediyoruz. Kur’an’da adı geçen tek ay Ramazan ve tek gece ise Kadir Gecesi’dir. Bu gecenin bereketli saatlerinin şeref ve kıymetini Kainatın Rabbi Sevgili Habibine haber vermektedir. Bu gecenin faziletine o kadar değer verilmektedir ki, o vakitlerde tecelli edecek rahmetin ve ruhani hadiselerin anlatılması için müstakil bir sure inmiştir, bu sure Kadr Süresi’dir" dedi.
Kadir Gecesi’nin en önemli özelliğinin ise cin ve insanlara iki cihan saadeti bahşeden, kainat kitabının ezeli bir tercümesi olan yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bu gecede ilk olarak dünya semasına indirildiğinin altını çizen Başkan Özgökçe, daha sonra ise ihtiyaca göre ayet ayet veya sureler halinde vahyin mazharı Resul-i Ekrem Aleyhissalatü Vesselama Cebrail (a.s.) vasıtasıyla takdim edildiğini kaydetti. Yine bu mübarek gecede insanlığın ebedi refahına sebep olacak, ona bereketli bir ömrü kazandıracak bir fırsat verilmektedir. Bu geceyi dua, zikir ve ibadetle geçiren kişi, Kadir Gecesi’ni içinde barındırmayan bin aydan yani seksenüç sene gibi uzun bir ömürde kazanabileceği ecir ve sevabı bir gecede elde etme bahtiyarlığına ermiş olacaktır" ifadelerini kullandı.
“Ramazanın sevabına inarak tutulan oruç ile hayrına inanarak Kur’an gecesi olan Kadir Gecesi’ni, Kadr suresini, Yasini şerifi, Mülk suresini, Amme surelerini okuyarak ve en az bir günlük kaza namazlarını kılarak, Cevşenül kebiri okuyarak bu müstesna geceyi hakkıyla değerlendiren, o gece milyonlarca müslümanları dualarına dahil ederek onların dualarına dahil olarak Allah’ın affına ve mağfiretine mazhar olur ve bir gecede bir insan ömrü olan 83 yıllık manevi bir ömür kazanır” dedi.
Gecenin tüm dünya Müslümanları arasında birlik ve beraberliğin pekişmesine, toplumsal barışın daha da güçlenmesine, küskünlerin barışmasına, sosyal dayanışmanın, sevgi, saygı ve hoşgörü anlayışının zirveye ulaşmasını dileyen Başkan Özgökçe, "Gecenin manevi ikliminden faydalanmak isteyen müminlerin başta İsrail’in soykırım uyguladığı Gazze’de, Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri için dua etmemiz gerekir. Hep nefsimiz için dualar ediyoruz, elbette ki edeceğiz sınırsız ihtiyaçlarımız var. Ancak bu sefer lütfen Doğu Türkistan’daki, Suriye’deki ve Irak’taki Müslüman kardeşlerimiz için de dualar edelim" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Tuşba Belediye Başkanı Özgökçe’den Kadir Gecesi Mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tuşba Belediye Başkanı Özgökçe’den Kadir Gecesi Mesajı haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:09
 • Guneş
  06:51
 • Öğle
  12:04
 • İkindi
  14:40
 • Akşam
  16:56
 • Yatsı
  18:27
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı