ANKARA HABERLERİ

TUSAŞ IDEF 2017'de ilkleri ile yer alacak

DHA
04.05.2017 - 12:44Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA) - TÜRKİYE'nin teknoloji merkezi TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., 2023 vizyonu çerçevesinde Türkiye'nin en önemli projelerini yürütmenin gururunu yaşıyor. TUSAŞ yepyeni ürünleri ile IDEF 2017'de ziyaretçileri ile buluşmaya hazırlanıyor. 09-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan "13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda TUSAŞ, 1640 metrekare büyüklüğünde bir stand ile yer alacak.

TUSAŞ, TSK envanterinde ülke savunmasına hizmet eden, üstün yetenekleri, geniş görev yelpazesi ile sahada operasyonel olarak kendini ispat etmiş olan T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin yanı sıra, IDEF 2017'de Türkiye'nin vizyon projesi Milli Muharip Uçak, Özgün Helikopter T625, Silahlı HÜRKUŞ ve ANKA İnsansız Hava Aracı Sistemi Silah Entegrasyonu'nu ilk kez sergileyecek.

ÖZGÜN HELİKOPTER T625, İLK KEZ IDEF 2017'DE

En zorlu iklim şartları ve coğrafyada, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilen bir helikopterin, milli imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanması ve üretilmesine yönelik başlatılan Özgün Helikopter Programı, TUSAŞ ana yükleniciliğinde, planlanan program takvimi ve bütçesine uygun bir şekilde yürütülüyor.

ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarım ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştiriliyor.

T625'in üstün performansı ve geniş görev yelpazesi sayesinde, yurtiçi kullanıcı makamların ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, uluslararası pazarlarda da hızla yer alması hedefleniyor.

TÜRKİYE'NİN VİZYON PROJESİ TUSAŞ ANA YÜKLENİCİLİĞİNDE HAYAT BULUYOR

TUSAŞ, IDEF 2017'de Milli Muharip Uçak ile ilgili detayları ilk kez sergileyerek, Türkiye'nin en önemli projelerinden birinde görev almanın gururunu yaşayacak.

TSK ihtiyaçları kapsamında, teknolojik yönden bağımsız bir hava gücü olma yolunda çok önemli bir adım olarak değerlendirilen, tasarım çalışmaları hızla ilerletilen Milli Muharip Uçak, benzetimli maketi ile ilk kez TUSAŞ standında katılımcılarla buluşacak.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinden 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

Projede yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu vb. teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye, dünyada ABD, Rusya ve Çin'den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip 4. ülke olacak.

HÜRKUŞ-C MUHARİP GÖREVLER İÇİN HAZIR

Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık'ın katılımı ile ilk atışını gerçekleştirilen, pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin, düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştirilen HÜRKUŞ-C de TUSAŞ standında ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı ihtiyacı kapsamında farklı görev senaryolarını destekleyecek şekilde tasarlanan HÜRKUŞ, keşif ve gözetleme uçağı olarak tasarlanan 'HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz' versiyonu ile, yakın hava desteği, hafif saldırı, keşif gözetleme görevleri için zırhlandırılmış yapısı ile düşük maliyetli operasyon kabiliyeti sağlıyor. HÜRKUŞ-C'nin havada kalış süresini artırmak için harici yakıt tankları bulunuyor.

Yerden gelecek tehditlere karşı Elektronik Harp sistemi entegre edilmiş, dahili yakıt tankları kendini onarabilme yeteneği ile donatılan HÜRKUŞ-C'nin çeşitli bölgeleri hafif silahlara karşı zırh ile korunuyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden TUSAŞ IDEF 2017'de ilkleri ile yer alacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2017 tarihinde saat 12 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TUSAŞ IDEF 2017'de ilkleri ile yer alacak haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı