Eğitim Haberleri

  TUS ve DUS ek yerleştirme tercihleri yarın başlıyor

  Hürriyet Haber
  25.06.2013 - 10:26 | Son Güncelleme:

  2013 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) ve 2013 Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) İlkbahar Dönemi Ek Yerleştirme Tercihleri 26 Haziran-1 Temmuz arasında yapılacak. Polis Akademisi Polis Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı ise 30 Haziran Pazar günü.

  ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanan duyuruya göre, DUS ve 2013-TUS İlkbahar Dönemi ile ilgili ek yerleştirme tercih işlemleri, 26 Haziran-1 Temmuz 2013 tarihleri arasında https://www.osym.gov.tr internet adresinden aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla alınacak. Ek yerleştirme, TUS ve 2013-DUS İlkbahar Dönemi Tercih Kılavuzlarındaki kurallara göre yapılacak. Ek yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara ek yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecek.

  Polis Akademisi sınavı 30 Haziran’da

  Polis Akademisi Polis Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı (2013-PMYO) ise 30 Haziran tarihinde yapılacak. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgelerini T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecek. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması gerekiyor. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraf olmasına dikkat gerekiyor. Ayrıca internetten edinilecek bu belgelerin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarının sınav günü yanlarında bulundurması şart. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunamayacak. Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları gerekiyor. Sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri öneriliyor.

  Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunlu. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini yapan er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değil.), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul ediliyor. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler olarak kabul edilmiyor. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresinin geçerli olması gerekiyor. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak, alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı