Ege Haberleri

EGE

  Turunçgilde Çin alarmı

  Burcu TANER/ HÜRRİYET
  20 Eylül 2014 - 01:12Son Güncelleme : 16 Eylül 2014 - 17:39

  Son on yılda üretim patlaması yaşayan Çin’de bu artış sürerse pazarda kaos oluşacak.

  UZMAN kuruluşların 2014 yılı Ege Bölgesi için hazırladığı turunçgil rekoltesi tahmin raporunda yer alan ayrıntılar, kış aylarının vazgeçilmez meyvelerindeki gelecek 10 yıla ilişkin bir kaygıyı da ortaya koydu. Raporda, Çin’deki üretim patlamasına dikkat çekilerek, “Bu artış önümüzdeki 10 yılda devam ederse Çin dünya üretiminin yarıdan fazlasını karşılar hale gelecek” denildi. Uluslararası pazarda ekolojik bakımdan bu ürünlerin yetiştirilmediği Kuzey Avrupa’nın önemli bir pazar olduğu, ancak Çin’in ithalatçı konumundan ihracatçı konumuna gelmesiyle pazarda ciddi bir kaos oluşacağı, gerekli eylem planlarının devreye sokulması gerektiği belirtildi. Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliği ile hazırlanan raporda, son 50 yılda dünyada turunçgil üretim alanının 4 kat, ağaç başına verimin 1.5 kat ve ihracat miktarının ise 5 kat arttığına dikkat çekildi.

  Altıntop ve mandarin

  FAO 2012 yılı rakamları Türkiye’nin portakal üretiminde Brezilya, Çin, ABD, Hindistan, Meksika, İspanya, Mısır ve İtalya’dan sonra 1 milyon 662 bin tonluk üretimiyle 9’uncu sırada yer aldığını gösteriyor. Mandarinde de Türkiye Çin, İspanya ve Brezilya’dan sonra 889 bin tonluk üretimiyle 4’üncü sırada yer alıyor. Limonda ise yaklaşık 760 bin tonluk üretimiyle Çin, Hindistan, Meksika, Arjantin, Brezilya ve ABD’den sonra geliyor. 1960’lı yıllarda 3 bin tonlar civarında altıntop üretimi yapan Türkiye, 2012 itibarıyla 243 bin tonluk üretim yaparak Çin, ABD, Meksika, Tayland, Güney Afrika ve İsrail’den sonra en fazla üretim yapan 7’inci ülke olmayı başardı.

  EGE TAHMİNİ

  Ege Bölgesi’nde Aydın ve Muğla’da yoğunlaşan turunçgil üretimini bu illerin yanı sıra Balıkesir ve İzmir sırtlıyor. Bölge geneline bakıldığında ise toplam 233 bin 11 ton portakal, 227 bin 544 ton mandarin, 54 bin 803 ton limon, 3 bin 325 ton altıntop ve 760 ton turunç üretilmesi bekleniyor. Toplamda üretilecek turunçgil tahmini ise 519 bin 443 ton olarak tespit edildi.


  FİYAT DÜŞÜK

  Raporda ayrıca üreticilerin ürün fiyatlarından memnun olmadığı belirtilerek, son 10 yılda girdi maliyetleri artsa da ürün fiyatlarının fazla değişmediği, özellikle 2013’te fiyatların daha da düşmesi ile bazı bahçelerde ürünün hiç hasat edilmediği belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı