"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Turşulardan kornişon

İnsanoğlu gelişmeye, yeni şeyler bulmaya, bulduklarını yenilemeye ve geliştirmeye heveslidir.

Bundan binlerce yıl önce avladığı hayvanları bile pişiremeyen biz insanlar, artık hazır paketlere yiyecekler koyuyor, o yiyecekleri beş dakikada mikrodalga fırında pişirerek tüketebiliyoruz.

Artık yiyecekleri saklama konusunda o kadar ilerledik ki, sebzeleri derin dondurucuda aylarca muhafaza edebiliyor, sonra da taze taze yiyebiliyoruz.

Sebzeleri uzun süre saklamanın tek yöntemi derin dondurucuya koymak değil elbette. Daha doğrusu, henüz derin dondurucu icat edilmeden uyguladığımız birtakım yöntemler vardı. Ve bu yöntemleri hâlâ da uygulamaktayız.


İşte bu yöntemlerden biri de sebzelerden turşu yapmaktır. Bu parlak fikri ilk bulan ise Germenler’dir. Turşu kurma işi, özellikle salatalık, yani kornişonu saklamakta çok kullanılmıştır. Peki kornişon nereden gelmiş ilk kez ve dünyaya nasıl yayılmış?


Doğu Akdeniz’den geldiği bilinen kornişonun Ibrani diasporası nedeniyle Yahudi Ispanya’sına ulaştığı söyleniyor. Sonrasında da Yunanistan’dan elma sirkesi içinde Rusya ve Polonya’ya ulaşan kornişon, Baltık’ın aşağısına doğru kayarak Hollanda’ya kadar yayılıyor.


Bu kadar hızlı yayılmasının nedeni ise belli. Lezzeti ve yemeklerin yanında iyi bir eşlikçi olması nedeniyle almışız onu mutfaklarımıza. Ve iyi ki yapmışız bunu. En azından benim mutfağımın vazgeçilmez tatlarından biridir turşular. Özellikle de salatalık turşusu. Hemen her yemeğin yanına yakışan bu eşlikçiyi siz de sofralarınızdan eksik etmeyin derim.

MUZLU MUHALLEBI YAPILIŞI

Yumurta sarısı ve tozşekeri orta boy çelik bir tencereye aktarıp bir tel çırpıcı yardımıyla iyice çırpın. Pirinç unu, nişasta ve varsa rendelenmiş limon ya da portakal kabuğunu ekleyip bir yandan çırpmaya devam ederken, bir yandan da sütü azar azar ilave edin.

Tekrar karıştırın ve tencereyi orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Sürekli karıştırmaya devam ederek katılaşıp muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirin.

Muhallebi kaynamaya başladıktan bir dakika sonra ocaktan alın. Henüz sıcak haldeyken üzerine vanilyayı ve tereyağını ilave edin.

Son olarak, çatalla ezerek püre haline getirdiğiniz muzu ekleyip tekrar karıştırın. Sıcak haldeki muhallebiyi, küçük kaselere paylaştırın. Üzerlerini taze meyvelerle ve hindistancevizi tozuyla süsleyin. Buzdolabına koyarak soğumalarını bekledikten sonra servise sunun.

Malzeme listesi

·         4 su bardağı süt

·         4 yemek kaşığı tozşeker

·         1 adet yumurtanın sarısı

·         2 yemek kaşığı dolusu mısır nişastası

·         2 tepeleme yemek kaşığı pirinç unu

·         Varsa 1 adet limonun ya da portakal kabuğunun rendesi

·         1 adet vanilya

·         25 gr tereyağı

(Bitkisel margarin de kullanabilirsiniz.)

·         1 adet orta boy muz


Üzeri için:
1 yemek kaşığı hindistancevizi tozu
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI