Ege Haberleri

  Türsen projeleri açıkladı

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  16.09.2013 - 01:24 | Son Güncelleme:

  Cihan Türsen, projelerini kamuoyuna açıkladı.


  KARŞIYAKA Belediyesi eski Başkanları'ndan olan ve yerel seçimlerde yeniden aday adaylığı başvurusu yapan Cihan Türsen, projelerini kamuoyuna açıkladı. Türsen, “Partililere iş vaadi ile kongrelere müdahale etmeyeceğim. Şantiyede siyaset değil belediyecilik yapacağım. Ben ve ailem Karşıyaka'da ticaret yapmayacağız” dedi.
  Cihan Türsen, Karşıyaka Belediye Başkanı olması halinde yapacağı projeleri eski Öğretmen Lokali'nde kamuoyuna açıkladı. Toplam 164 uzman ve Karşıyaka gönüllüsü ile 53 proje grubu tarafından hazırlandığı açıklanan “Karşıyaka Kent Yönetiminde Rönesans” adlı projeleri anlatan Türsen, eski belediye başkanlarına hizmetleri için teşekkür de etti. Cihan Türsen, “Artık tek adam yok. Artık belediye başkanı ve adamları yok” dedi. Cevat Durak'a da hizmetleri için teşekkür eden Türsen, ancak Durak ile aralarında “Tarz farklılığı” olduğunu söyledi. Türsen, “Biz, farklı bir reçete ile geliyoruz. Karşıyaka'da olağanüstü belediyecilik yapmak zorundayız. CHP'nin yerel yönetim anlayışını tüm Türkiye'ye göstermek istiyorum. Biz, bütün projelerimizi devam ettireceğiz. Farklılık ve değişim derken başlatılan bütün projeleri sürdüreceğiz. Karşıyaka Belediyesi'nde herkesin hakkını vermek zorundayız. Medyatik görüntülere önem vermeyen devrimci, halkçı ve demokrat belediyecilik yapacağız. Biz yurt dışına gidip orada fotoğraf çektikten sonra Karşıyaka'da taklidini yapmayacağız. CHP'nin nasıl belediyecilik yaptığını göstereceğiz” dedi.
  Konuşmasında “rant” vurgusu yapan Türsen, imar ve kent planlamasına önem vereceklerini söyledi. Türsen, “Bu kentte bazı çıkar çevrelerinin, zenginleşmek isteyenlerin, arsa spekülatörlerinin belediyesi olmayacağız. Vatandaşımızın çıkar çevrelerinin eline düşmesine izin vermeyeceğiz. Mavişehir'de yaşanan imar planları sorunları var. Yeşil sermayenin ilçede planları var. Dünya'nın hiçbir yerinde yeşil alanlar, otoparklar imara açılarak rant çevrelerine verilmez. Biz bu çeteyi biliyoruz. Bu çete ile mücadele edeceğiz” dedi.


  RAKI BALIK, BONFİLE ŞARAP
  Türsen, belediye şirketi Kent AŞ'nin çalışma koşullarını eleştirdi. Kent AŞ'yi kuran belediye başkanının kendisi olduğunu belirten Türsen “Biz şirketi rakı-balık, bonfile- şarap yenilsin diye kurmadık. Vatandaşa 50 kuruşa çay içirmek için kurduk. Rekabet koşullarını zorlamadan halka hizmet etmeli, piyasayı her alanda dengelemelidir. Biz Kent AŞ'yi kulüp yapanların elinden aldık. İşçilerin eşit işte, eşit maaşlara çalışması için kurduk. Belediyenin tüm çalışanlarına, şirket personeline eşit maaş verilecek. Çünkü CHP'nin programında bu yazıyor. Eşit işe eşit ücret vereceğiz. Karşıyaka'da taşerona son vereceğiz. Sosyal demokrat belediyelerde taşeron sistemi olamaz” dedi.


  İTİBARLARINI GERİ VERECEĞİZ


  Bayraklı'nın Karşıyaka'dan ayrılma sürecinde yaşanan Kent AŞ'deki işçi krizini de gündeme getiren Türsen, Kent AŞ mağdurlarına karşı mağdur olduklarını söyledi. Türsen “Burada işçi ve emek edebiyatı yapmıyorum. Arkadaşlarımızın sorunlarını birebir yaşadık. Arkadaşlarımızın itibarını geri vereceğiz. Belediyemizde iş güvenliği sorunu olan, tercihleri nedeniyle işlerinden atılan arkadaşlarımızla birlikte çalışacağız. Karşıyaka Belediyesi'nde size hizmet verebildiysek ben mi yaptım? Bu hizmetleri işçiler yaptı. Ayrıca belediye tesislerinde başkanın fotoğrafı olmayacak” dedi.


  ŞANTİYEDE DE SİYASET YAPMAYACAĞIZ
  Türsen, “Belediye başkanı olursam partililere iş vaadi ile kongrelere müdahale etmeyeceğim. Şantiyede siyaset değil belediyecilik yapacağım. CHP halk partisidir. Ben ve ailem Karşıyaka'da ticaret yapmayacağız. Yatırımları başka ilçelerde yapacağız. Belediye başkanı iken ticaret yapmak bizim anlayışımızda yok” dedi.


  KSK UNUTULMADI
  Türsen, konuşmasında Karşıyaka Spor Kulübü'ne ve taraftar derneklerine de seslendi. Camiaya sahip çıkılmadığını anlatan Türsen, “Biz havai fişekleri patlatmaya gelmiyoruz. Belediyecilik yapmaya geliyoruz. Ben bir fanatiğim. Kulübün tarihsel duruşunu bilmeliyiz. Kulübün bir binası bile yok. Kulübe sahip çıkmak zorundayız. Birçok konuda herkesin kendine gelmesi lazım. Göstermelik iş yapanlardan olmayacağız” dedi.


  OMBUDSMANLIK SİSTEMİ

  Kent Meclisi kuracağını açıklayan Türsen mevcut Kent Konseyi'nden farklı olacak bu çalışmanın başında belediye başkanının bulunmasının doğru olmadığını da söyledi. Türsen, “Karşıyaka'ya demokrasi gelecek. Kent meclisinin başkanı belediye başkanı olmayacak. Belediye başkanının seçtiği, atadığı insanlar başkanı eleştirebilir mi? STK'lar, meslek odaları ve aktif dernekler kent yönetimine katılacak. Biz ombudsmanlık meselesini getiriyoruz. Yolsuzluk, rüşvet ve kayırmacılık ile mücadeleyi kamuoyunun seçtikleri ile yöneteceğiz. Atama isimlerle değil” dedi.
  Türsen'in açıkladığı projler arasında Karşıyaka Kent Meydanları, Alaybey'e vapur iskelesi, Çarşı girişine İskele Meydanı, Nostaljik tramvay, Karşıyaka Kent Parkı Karşıyaka Kent Kimliği, Vizyonu, Kültürü Sempozyumu, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi gibi kültür sanat yatırımları, Karşıyaka Kent Arşivi Müzesi, Çağdaş Sanatlar Müzesi gibi kültür müzeleri yeraldı. Ayrıca Belediye kurumlarında yüzde 50 kadın ve yüzde 50 erkek ilkesine dayalı cinsiyet eşitliği uygulanacağını belirten Türsen, Engelliler Vakfı ve Engelli rehabilitasyon Merkezi projeleri, Koruyucu Halk Sağlığı Merkezi, Dayanışma Eczanesi, Evde Bakım Hizmet, kadın ve Çocuk Sağlığı Polikliniği gibi sağlık yatırımları, Karşıyaka Stadyumu, KSK Müzesi, Karşıyaka Spor Branşları ve Tesisleri Master Planı ile spora destek sağlanması gibi çalışmalar yapacaklarını açıkladı.
  Türsen projelerini bir kitapta topladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı