AYDIN HABERLERİ

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ulusoy:

AA / Ali Gökmen Şireci
06.01.2015 - 14:54Son Güncelleme :

- "2023 yılında, Cumhuriyet'imizin kuruluşunun yüzüncü yılında Türkiye 50 milyon ziyaretçi, 50 milyar dolar döviz elde etmeyi planlıyor. Ama bu rakamı biz revize ediyoruz. 2020 veya 2019'a çekmeye çalışıyoruz. Çünkü hedefimize biraz daha süratli gidiyoruz" - "Bizim dostlarımız diye geçindiğimiz müttefiklerimizin dahi bize vize uyugulayan bir Avrupa var. Bunu şiddetle kınıyorum. Türkiye vize konulacak bir ülke değil. Birgün gelecek bu ülkelere bizim vize koyacağımızı biliyorum"

YEREL HABERLER AYDIN

AA / Ali Gökmen Şireci

AYDIN (AA) - Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye'de turizm sektörünün önemli gelişme kaydettiğini belirterek, "2023 yılında, Cumhuriyet'imizin kuruluşunun yüzüncü yılında Türkiye 50 milyon ziyaretçi, 50 milyar dolar döviz elde etmeyi planlıyor. Ama bu rakamı biz revize ediyoruz. 2020 veya 2019'a çekmeye çalışıyoruz. Çünkü hedefimize biraz daha süratli gidiyoruz. İşte turizm sektörünün gelmiş olduğu nokta burası" dedi.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Kongre Merkezi'nde, Aydın Ticaret Odası (AYTO) ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından düzenlenen, "Aydın Tarihi ve Turizmi" konulu panele katılan Ulusoy, ziyaretçi, yatak ve rehber sayısı açısından Türkiye'nin turizmde büyük atılım kaydettiğini anlattı.

Türkiye'nin 40 milyon turist kapasitesine ulaşmasında seyahat acentelerinin büyük payı bulunduğunu anlatan Ulusoy, turizm sektörünün dış ticaret açığının 34,2'sini kapattığını, ihracatın yüzde 21,2'sinde pay sahibi olduğunu vurguladı.

Ulusoy, Cumhuriyet'in 100. yılında turist hedefinin 50 milyon olduğuna işaret eden Ulusoy, şunları kaydetti:

"2023 yılında, Cumhuriyet'imizin kuruluşunun yüzüncü yılında, Türkiye 50 milyon ziyaretçi, 50 milyar dolar döviz elde etmeyi planlıyor. Ama bu rakamı biz revize ediyoruz. 2020 veya 2019'a çekmeye çalışıyoruz. Çünkü hedefimize biraz daha süratli gidiyoruz. İşte turizm sektörünün gelmiş olduğu nokta burası. Ama yalnız bununla yetinmiyoruz. En önemlisi kendi vatandaşımıza tatil yaptırma imkanına sahip olan bir sektör haline geldik. 2001 yılında Türkiye'yi gezen vatandaş sayımız 568 bin kişiyken 2013 yılında 13 milyon 500 bin kişiye ulaştı. Bunun 8 milyonu yurt dışına çıkmış. Türkiye artık bekleyen ülke değil."

- Avrupa'ya vize tepkisi

Ulusoy, konuşmasında Türkiye'den Avrupa ülkelerine seyahat için giden vatandaşlara vize uygulanmasına da tepki gösterdi.

Yunanistan örneği veren Ulusoy, 2014 yılında bu ülkeye Türkiye'den 1 milyonun üzerinde vatandaşın seyahat amacıyla gittiğini, en iyi müşteriler konumunda ağırlandığını aktardı.

TURSAB olarak hedeflerinin 2023 yılında 35 milyon vatandaşı gezdirmek olduğunu kaydeden Ulusoy, şöyle konuştu:

"Bizim dostlarımız diye geçindiğimiz müttefiklerimizin dahi bize vize koyduğu bir Avrupa var. Ben bunu şiddetle kınıyorum. Türkiye vize konulacak bir ülke değil. Birgün gelecek bu ülkelere bizim vize koyacağımızı biliyorum. İnşallah ben o günleri görürüm. Bizim koyacağımız günün yakın olduğunu da biliyorum. Neymiş, Avrupa Birliği'nde (AB) değilsin. Biz hiçbir zaman dışında olmadık ki! AB bir barış, bir insan hakları projesi. Biz içinde varız. Bizden ne istiyorsunuz? Vizeyi kaldırmıyorsanız gelmeyiz veya bize kolaylık yapana gideriz. Türkiye bunları hak etmiyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Aydın haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Aydın haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ulusoy: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Kasım 2017, Çarşamba
  • İmsak
   06:02
  • Guneş
   07:42
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:06
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı