Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Turner Ödülü Richard Wright'ın

  Hürriyet Haber
  08.12.2009 - 12:50 | Son Güncelleme: 08.12.2009 - 12:50

  İngiltere'de modern sanat ödüllerinden "Turner Prize"ı bu yıl Pink Floyd'un müzisyeni Richard Wright kazandı.

  49 yaşındaki Wright, ödülünü Londra'daki Tate Britain müzesinde düzenlenen törenle aldı, aynı zamanda 25 bin sterlinin de (yaklaşık 60 bin TL) sahibi oldu. Bu yıl 25. kez verilen "Turner Prize" için resim, heykel ve enstalasyon çalışmalarıyla dört sanatçı yarıştı. Ödül için bu yılki adaylar, Enrico David, Lucy Skaer, Richard Wright ve Roger Hiorns'du.

  Sanat eleştirmenleri "bir apartman büyüklüğündeki zemini bakır ve sülfatla kaplayan" Roger Hiorns'u favori gösterirken, ödülü bir odanın bir duvarına altın renkli fresk yapan Richard Wright kazandı.

  Londra doğumlu olan ve İskoçya'nın Glasgow şehrinde yaşayan Wright, ödül törenin ardından yaptığı açıklamada, "Bu ödülü kazanmak istiyordum. Çok şaşırdım ve çok mutluyum" dedi.

  Richard Wright'ın ve diğer adayların eserleri, 3 Ocak 2010'a kadar Tate Britain müzesinde sergilenecek.

  Sanat dünyasının en tartışmalı ödülü: "Turner Prize"

  Her yıl modern sanat dalında verilen "Turner Prize", İngiliz görsel ve modern sanatındaki yeni akım, stil ve gelişmeleri ortaya koymak açısından önem taşıyor. Bu ödül, 50 yaş altı, Birleşik Krallık'ta doğan, yaşayan ya da çalışan bir sanatçıya, son 1 yıl içinde yaptığı ve sergilediği bir eseri dolayısıyla veriliyor.

  Önce bağımsız bir jüri, bu kriterlere uygun 4 sanatçıyı belirliyor. Daha sonra bu 4 sanatçının eserleri, Tate Britain müzesinde bir süre sergileniyor ve kazanan her yıl aralık ayında açıklanıyor. Kazanan sanatçı, bu ödülün yanı sıra 25 bin sterlinin de sahibi oluyor.

  1984 yılından bu yana verilen ve sanat dünyasının en tartışmalı ödülü olan Turner Prize, her yıl sergilenen çalışmaların niteliğinden çok, bunların sanat olup olmadığı konusunda yapılan tartışmalarla ve ödül törenlerindeki skandallarla gündeme geliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı