ORDU HABERLERİ

Turnasuyu‘na Tras Ocağı Açılmayacak

IHA
03.09.2015 - 12:07Son Güncelleme : 03.09.2015 - 12:08

ORDU'NUN GÜLYALI İLÇESİ TURNASUYU MAHALLESİNDE AÇILMASI İSTENEN TRAS OCAĞINA HALK TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

IHA

Ordu’nun Gülyalı ilçesi Turnasuyu Mahallesi’nde çimentoda katkı maddesi olarak kullanılan tras ocağı açılmasına karşı açılan dava kapsamında atanan ‘bilirkişi heyeti’ tarafından hazırlanan rapor halkın istediği gibi çıktı. Raporda, söz konusu alanda tras ocağı açılmasının uygun olmadığı belirtildi.
Gülyalı İlçesi Turnasuyu Mahallesi mevkiinde yapılacak olan tras Ocağı projesi için Ordu İdare Mahkemesi’ne açılan davada görevlendirilen bilirkişi heyeti hazırladığı raporla ‘ÇED gerekli değildir’ kararını doğru bulmayarak ÇED’in hazırlanması gerektiğine vurgu yaptı. Mahkemeye dava açanlardan bir olan Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyesi Ertuğrul Gönül, “Bilirkişinin hazırladığı rapor ile mahkemeye yaptığımız itirazımız ortak noktalarda birleşti. Heyet, proje alanı çevresinde okulun, derenin, tarım arazilerinin ve insanların yaşam alanlarının oluşunun dikkate alınmadığının vurgusunu yapıyor” dedi.
RAPOR NE DİYOR?
Hazırlanan bilirkişi raporuna göre, tras ocağı alanının yol ile mesafesinin 250 metreden az olduğu için Karayolları’ndan izin alınması gerektiği halde alınmadığına dikkat çekilirken, işletme sonrası tras ocağı alanının yeniden doğaya kazandırılması için hazırlanan proje ile alanın ıslah edilmesinin mümkün olmayacağı vurgulandı. Raporda ayrıca dava konusu tras ocağı gibi benzer nitelikte faaliyet gösteren işletmeler nedeniyle sıvı ve katı atıklar, toz, duman, gürültü ve sarsıntı gibi birçok değişik kirleticinin doğaya, insan ve çevre sağlığına, tarım arazilerine zarar verdiğinin bilindiği belirtildi.
Raporda, ocağın açılacağı arazisinin yüzeysel olarak tıraşlanmasının söz konusu olacağından çevredeki bitkilerin ve hayvanların zarar göreceği, habitatların yok olmasına, tras ocağındaki faaliyetin su seviyelerinin düşmesine ve suyun kirlenmesine neden olacağı, toz nedeniyle fındık bahçelerinin zarar göreceğine dikkat çekildi.
Bu gibi işletmelere karşı olunmadığı belirtilen raporda tras ocaklarının veya benzer nitelikteki açık işletmelerin, umuma ve diğer kişilere ait yollara, binalara, su kaynaklarına, tarım alanlarına zarar vermeyecek şekilde uygun alanlarda ve mesafelerde kurulmaları gerektiği uyarısı yapıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ordu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ordu ilinden Turnasuyu‘na Tras Ocağı Açılmayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 12 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Turnasuyu‘na Tras Ocağı Açılmayacak haberi güncellenecektir.

  ORDU NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:25
  • Guneş
   06:07
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   15:59
  • Akşam
   18:37
  • Yatsı
   20:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı