BURSA HABERLERİ

MUDANYA HABERLERİ

Türkyılmaz: Bir karış alanı dahi imara açmadık

DHA
22.06.2017 - 18:13Son Güncelleme :
DHA

Tarık ARSLAN/MUDANYA (Bursa)(DHA)- MUDANYA Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz,  zeytinlik alanların yapılaşmaya açılmasına yönelik yasa teklifinin Mudanya'da bambaşka bir gündem yarattığını söyledi. Türkyılmaz, “Zeytinimize, zeytincimize ve toprağımıza bugüne dek sahip çıktık bundan sonra da çıkacağız. Göreve geldiğimizden beri bir karış alanı imara açmadık" dedi. 
Mudanya'nın CHP'li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, hükümet tarafından zeytinlik alanlar için düşünülen düzenlemeler ve kendilerine yönelik yapılan “Zeytin ağaçlarını kestiriyorlar" eleştirilerine basın toplantısı ile yanıt verdi.
“Bizim dönemimizde bir karış alan dahi imara açılmamıştır. Bunu defalarca söylememize rağmen hala zeytine duyarlıymış gibi yapanların amaçlarının siyasi olduğu açıktır" diyen Türkyılmaz, zeytin ile büyüdüklerini ve zeytinin kıymetini çok iyi bildiklerini söyledi. Türkyılmaz, “Bu yüzdendir ki ilçemiz için bir master planı hazırladık. Ve bu planda tarım alanları korunarak, yarının Mudanya'sını şekillendirdik. Nereye inşaat yapılabileceğini, nerelerinin tarım alanı olarak korunması gerektiğini planladık" dedi. Türkyılmaz, Mudanya'da yapılan inşaat çalışmalarının kendilerinden önceki belediye yönetimleri tarafından verilen ve kazanılan hakların devamı olduğuna da vurgu yaptı.
“ZEYTİNİ SEVİYORLARSA, ARAZİLERİNİ VERMESİNLER"
Sivil toplum örgütlerinin Mudanya'da zeytin yasası ile ilgili gerçekleştirdiği açıklamaların zeytini çok sevdiğini söyleyen kişiler tarafından sabote edildiğini belirten Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, bu kişilere ait zeytinliklerin 1/5000'lik imar planı dışında olduğu halde imara açılması için müteahhit ile yapılan sözleşme ve belediyeye yaptıkları müracaat sonucu aldıkları ret cevabını kamuoyu ile paylaştı. Aynı açıklamayı sabote etmeye çalışan bir meclis üyesinin müteahhite verdiği ve zeytin ağaçlarının sökülerek konut yapıldığı fotoğrafları nı da paylaşan Türkyılmaz, “Gerçekten zeytini seviyorlar ise, arazilerini müteahhitlere vermesinler. Orada yandaş gazetecilere açıklama yapan diğer kişilerin konusu da iki katı dört kat olmadığı içindir. O yerlerde zeytinliktir" ifadelerini kullanarak konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını sözlerine ekledi.   
Mudanya'da şuanda yürürlükte olan uygulama imar planlarının tamamının ilgili kanunlar çerçevesinde onaylandığını ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce uygun bulunan planlar olduğunu vurgulayan Türkyılmaz, “İlçe belediyelerinin, üst ölçekli nazım imar planlarına aykırı uygulama imar planı ve imar planında değişiklik yapması ve onaylaması yasal olarak mümkün değildir. İlçemizde yürürlükte olan uygulama imar planlarının tamamı 2014 yılından önceki dönemlerde onaylanmıştır. Tekrar etmek gerekirse, belediyemiz döneminde 1 m2 yeni alan dahi imara açılmamıştır" dedi. 
Mudanya'nın anayasası olarak nitelendirdikleri planlama çalışmalarının devam ettiğini belirten Türkyılmaz, “Bu alanları kontrol altına alacağız. Tarım alanlarının konut alanına dönüştürülmesini istemiyoruz. Büyükşehir Belediyesi ve hükümet tarafından yapılacak uygulamalara da Mudanyalı hemşehrilerim ile birlikte direneceğiz" şeklinde konuştu.


FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mudanya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Mudanya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkyılmaz: Bir karış alanı dahi imara açmadık haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:12
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:01
  • Akşam
   18:26
  • Yatsı
   19:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  BURSA NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Bilgin Eczanesi

   Mudanya
  Sayfa Başı