SİVAS HABERLERİ

Türküsüyle Yıldızeli’ni Dünyaya Tanıtmak İstiyor

IHA
29.07.2015 - 13:50Son Güncelleme :

SİVAS'IN YILDIZELİ İLÇESİNİ DÜNYAYA TANITMAK İSTEYEN VE MEMLEKET ÖZLEMİNİ YAZMIŞ OLDUĞU DİZELERLE DİLE GETİREN OZAN MEHMET KIZILGÖZ DİLLERDEN DÜŞMEYEN 'HEY GİDİ YILDIZELİ' TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİNİ ANLATTI.

IHA

Sivas’ın Yıldızeli ilçesini dünyaya tanıtmak isteyen ve memleket özlemini yazmış olduğu dizelerle dile getiren Ozan Mehmet Ali Kızılgöz dillerden düşmeyen “Hey Gidi Yıldızeli” türküsünün hikayesini anlattı.
Yıldızeli ilçesi Davulalan köyünde dünyaya gelen Ozan Kızılgöz, doğduğu ilçeyi yazdığı ‘Hey Gidi Yıldızeli’ türküsüyle dünyaya tanıtmak istiyor. Türküsünün hikayesini anlatan Kızılgöz,”Gençlik yıllarında Ankara’da iken bir gün memleket hasreti çektiğim anda bu dizeler aklıma geldi. İlkokulu köyde okuyup bitirdikten sonra ortaokul sınavına girmek için ilçemize geldik. O sırada sebze pazarında üzüm yedim, daha sonra Cumhuriyet İlkokulu’na giderek ilk sınavıma girdim. Yine o gün ilçenin tam ortasında geçen tren yolunun kenarında beklerken hayatımda ilk defa treni gördüm. Aradan yıllar geçti ve Ankara’ya yerleştim. Bir gün sıla özlemi çekerken aklıma o günler geldi. O günler benim için hayatımda unutulmaz günlerdi. Yapmış olduğum bu türkü ile hem memleket hasretini dile getirdim hem de Yıldızeli’ni dünyaya tanıtma fırsatını elde etmiş oldum. Türkü televizyon, radyo ve internet gibi ortamlarda yayıldıktan sonra kısa sürede büyük beğeni topladı. Ülkemizin ve dünyanın birçok yerinden hemşehrilerimiz beni arayarak tebrik etmeye başladı. Hemşehrilerimizin yanı sıra ilçemizde görev yapan ve burada unutulmaz günler ve anılar taşıyan insanlar bile beni aradı ve teşekkür etti. Bir gün beni Trabzon’dan bir kişi aradı, kendisi Yıldızeli’nde memurluk yapmış. Türküyü dinledikten sonra burada yaşamış olduğu o güzel anıları aklına gelmiş ve çok duygulandığı söyledi. Anılarını tazelediğim için bana teşekkür etti. Yine Avustralya’dan bir hemşehrimiz arayarak sürekli bu türküyü dinlediklerini ve böyle güzel bir eser ortaya çıkardığım için teşekkür etti. Bunun gibi çok sayıda teşekkür aldım. Hedefim memleketimi dünyaya tanıtmaktı.”dedi.
Yıldızeli ilçesinin köklü bir tarihi olduğunu söyleyen Kızılgöz,” Kendi çapımda bir nebze olsa bile buranın tanıtımına katkıda bulunmak için çalışmalar yapıyorum. Bundan sonrada üzerime ne görev düşerse bu uğurda yapmaya hazırım.”diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Türküsüyle Yıldızeli’ni Dünyaya Tanıtmak İstiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türküsüyle Yıldızeli’ni Dünyaya Tanıtmak İstiyor haberi güncellenecektir.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:15
 • Yatsı
  18:50
Sayfa Başı