Türkü Turan: 'Artık İstiklal'de mini etekle yürüyemiyorum'

Türkü Turan, bu hafta vizyona giren filmi ‘Saklı’da arkadaşının babasına âşık, genç bir kadını oynuyor. Turan’la filmi vesilesiyle buluştuk, ahlak ve özgürlük kavramlarını enine boyuna konuştuk.

Hakan GENCE- Fotoğraflar: Muhsin AKGÜN
23.04.2016 - 10:40

Saklı’da kendinden yaşça çok büyük bir adamla aşk yaşayan bir kadını canlandırıyorsunuz. Film, Türkiye’deki ahlak kavramı üzerine bize yeni ne söylüyor?

- Ahlak kavramının ikiyüzlülüğü üzerine, gerçek bir kesit sunuyor.

Filmde canlandırdığınız karakterin babası namus takıntılı biri ama o da eşini aldatıyor. Ahlaki olarak toplum da böyle bir ikiyüzlülük içinde mi?

- Günümüzde herkes fazlasıyla ahlaktan bahsediyor. Ama o ahlaktan çok bahsedenlerin en çok ahlaksızlığı yapanlar olduğunu görüyoruz.

 

Türkü Turan: Artık İstiklalde mini etekle yürüyemiyorum

 

Ahlak demişken... Filmle ilgili her şey bir yana bırakıldı, İlhan Şeşen’le sevişme sahneniz gündem oldu... Ülkede hâlâ cinselliği olağanlaştıramadık mı?

- Cinselliğin içgüdüsel olarak çocuk sahibi olmak ve aşk için yapılan bir şey olduğunu bir türlü anlayamadık. Sanki özel hayatında kimse öpüşmüyor, sevişmiyor. Ne kadar bastırılırsa bastırılsın, bu, herkesin içinde var. Ama bastırılmışlık yüzünden bir filmde veya dizide öpüşen, sevişen birini görünce herkesin aklı çıkıyor.

 

Türkü Turan: Artık İstiklalde mini etekle yürüyemiyorum

 

O halde sansür ‘istendiği gibi’ bizi daha ahlaklı bireyler yapmıyor mu?

- Yapmıyor. Çünkü bir şeyi ne kadar saklarsan, o kadar merak ediliyor.

 

Türkü Turan: Artık İstiklalde mini etekle yürüyemiyorum

 

Bir tweet’inizde “13 yaşımda İstiklal’de gezerken annem huzursuz olmazdı. Şimdi 31 yaşımdayım, artık ‘İstiklal’e gitme’ diyor” yazmışsınız. Özgürlükler konusunda geriye mi gidiyoruz?

- Kesinlikle. Ben 12 sene önce çok daha özgürdüm. Artık İstiklal’de mini etekle yürümek çok daha zor. Bunu deneyimlediğim için söylüyorum.

Bizi bu noktaya getiren ne?

- Eğitim sistemi. İnsanların aşırı muhafazakârlıklarının çok kıymetliymiş gibi gösterilmesi. Herkesin dinini çok ortada yaşayıp bununla reklam yapması. Aslında din ve ahlak içimizde olan bir şey. Siz ahlaklıysanız, başkalarının ahlakını sorgulamazsınız.

 

OYUNCULAR KONUŞMUYOR ÇÜNKÜ...

Türkü Turan: Artık İstiklalde mini etekle yürüyemiyorum

 

Günümüzde birçok oyuncu iş kaybetme korkusuyla fikirlerini söylemeye korkuyor. Yaratıcı insanların susmayı seçmesi ne kadar sağlıklı?
- Konuşmayan oyuncuların çoğunun aslında bir köşe yazısını açıp okuduğunu ya da gündemi takip ettiğini sanmıyorum. Fikir sahibi olmadıkları için de konuşamıyorlar. Bir de zaten para kaybetmekten o kadar çok korkuldu ki bu hale geldik. Kimse bir şey söylemiyor. Öyle olunca kötülük de her geçen gün büyüyor.

Bütün bu konuştuklarımızdan sonra günümüz Türkiye’sinde sizi en çok sinirlendiren şeyler neler?
- Sistem. Bir partiden bahsetmiyorum, toplu olarak siyasilerin düşünce biçimindeki yanlıştan bahsediyorum. Ben oy veriyorum ve hangi parti başta olursa olsun, hesap sormak gibi bir sorumluluğum var.

 

SEVİŞME SAHNESİNDE DEVRELERİ KAPATTIM

Türkü Turan: Artık İstiklalde mini etekle yürüyemiyorum

 

‘Saklı’daki karakteriniz Duru, en yakın arkadaşlarından birinin babasına âşık oluyor. Kendinden 30 yaş küçük bir kızla birlikte olan biri için ne denebilir? 

- Bunun etikle ya da ahlakla ilgili bir yanı olduğunu düşünmüyorum. Adı üzerinde aşk. 

Siz yaşça büyük biriyle aşk yaşadınız mı? 

- Hayır, ne saklı bir aşk yaşadım ne de kendimden büyük birine âşık oldum. 

Rahmetli babanızın arkadaşı da olan İlhan Şeşen’le öpüşme sahneleriniz, basına yansıdığı gibi sizi zorladı mı? 

- Birçok insanın, bir kameranın bulunduğu bir ortamda âşık olmadığınız biriyle öpüşme sahnesi çekmek gerçekten kolay değil. Bunu İlhan Abi’yle yapmak ekstra değişikti. Ama yıllardır tanışıyor olmamız beni rahatlattı. 

 

Türkü Turan: Artık İstiklalde mini etekle yürüyemiyorum

 

Peki sevişme sahnesi? 

- Filmin öncesini ve sonrasını çekip bitirmiştik. Ama bir eksik vardı. “Bu çift bir şey yapmalı” diye düşündük. Çok sert olmayan, sadece anı gösteren bir sahne çektik. O sahnede devreleri kapattım. Çünkü insan en iyisini yapmaya çalışıyor. 

Anneniz izlediğinde ne tepki verdi? 

- Ailem “Senaryo ne gerektiriyorsa yap” der. 

Bu sahnelerden sonra erkeği değil de kadını hedef alan yorumların fazlalığı rahatsız ediyor mu? 

- Kadın olmak en zor şey. Herkes ne giydiğine, nasıl davrandığına, kiminle seviştiğine karışıyor. Oysa hepimiz istediğimizi yapmakta özgürüz. Bunu bir türlü anlayamadık. Erkekler hâlâ birçok kadınla birlikte olup bakire olanla evlenmek istiyor. 

 

4 MADDEDE TÜRKÜ TURAN

 Türkü Turan: Artık İstiklalde mini etekle yürüyemiyorum

 

** Annem ve babam, Taksim ve Bodrum’daki Veli Bar’ın sahipleri. Küçükken bar taburelerinde uyur, annemin işi bitince onunla eve giderdim. Çok şanslıydım; Arif Damar’dan küçük İskender’e birçok şairin, yazarın arasında, şiirlerle büyüdüm. Artık gece hayatından sıkılıyorum. Herhalde bar ortamından bıktım. 

** Altı yaşımda Veli Bar’dan kaçıp Atlas Sineması’nın arka kapısından sinemaya girdim. Zülfü Livaneli’nin ‘Sis’ filmini izlediğim gün yönetmen olmayı kafaya koydum. Oyunculuk, hayatıma tesadüflerle girdi. 

** Babam ve annem, ben çok küçükken ayrıldı. Ben annemle kaldım, babam Bodrum’daydı. Altı yıl önce beyin kanaması geçirdi ve onu kaybettik. 

** Nişanlım Ozan’la (Ertürk) 3.5 senedir birlikteyiz. Zaten birlikte yaşıyoruz ama bir boş vaktimizde evlenmeyi düşünüyoruz. 

 

 SÖYLEŞİNİN PERDE ARKASI: YÜZ HATLARI KALEMLE ÇİZİLMİŞ GİBİ 

Türkü Turan: Artık İstiklalde mini etekle yürüyemiyorum

 

** Türkü Turan’la Karaköy’de, nişanlısının ‘Bey’ isimli mağazasının hemen yanındaki kafede buluşuyoruz. Tıpkı hayalimdeki gibi...  Üflesem uçacakmış kadar zayıf ve narin. Yüz hatları  sanki kalemle çizilmiş... Bu ona hem çocuksu ve masum bir hava veriyor hem de bir miktar sert mizaçlı biri gibi görünmesine yol açıyor.

** Küpeleri dikkatimi çekiyor. Annesinin hediyesiymiş. Her film dönemi Bodrum’dan el yapımı bir takıyı şans getirsin diye yollarmış. 

 

İlhan Şeşen ile Türkü Turanın zor sahnesiİlhan Şeşen ile Türkü Turan'ın zor sahnesi

 

 

Yayınlanma Tarihi : 23.04.2016 - 10:05


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün