Gündem Haberleri

  Türk'ten savcılara gözaltı genelgesi

  Hürriyet Haber
  21.12.2001 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, savcılıklara gönderdiği genelgede, uyum kanunları çıkartılıncaya kadar, gözaltı süreleri konusunda Anayasa'da yapılan değişiklikleri göz önünde bulundurularak işlem yapılmasını istedi.

  Türk, gözaltı süreleri konusunda bir genelge yayımladı. Cumhuriyet ve DGM Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen genelgede, Türk, temel hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesinin çağımızın en önemli değerleri arasında yer aldığını vurgulayarak, ``temel hak ve özgürlükleri güvence altına almanın`` hukuk devletinin gerekleri arasında yer aldığına işaret etti.

  Gözaltı sürelerini uluslararası hukuka uygun hale getirmek için çok önemli adımlar atıldığını belirten Türk, Anayasa`nın, ``Anayasa`nın temel hukuk kuralı olarak bağlayıcılığı`` ve ``kanunların Anayasa`ya aykırı olamayacağı`` hükümlerini anımsattı.

  Gözaltı sürelerine ilişkin yasal düzenlemeleri ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi`nin ilgili hükmünü anımsatan Türk, şunları kaydetti:

  ``Türkiye Cumhuriyeti Anayasası`nda gözaltı sürelerinde yapılan değişiklikler karşısında, Anayasa`nın diğer kanunlara göre üstünlüğü ve bağlayıcılığı ilkesi gereğince, bu konuda uyum kanunları çıkartılıncaya kadar, gözaltı süreleri ile ilgili işlemlerin Anayasa hükümleri göz önünde bulundurulmak suretiyle yerine getirilmesini, uygulamada doğabilecek mağduriyetlerin önlenmesini, temel hak ve özgürlüklerin korunması konusunda gereken özenin gösterilmesini, keyfiyetin yargı çevrenizdeki Cumhuriyet başsavcılıkları ile bilgileri bakımından mahkemelere de duyurulmasını rica ederim.``

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı