Gündem Haberleri

  Türk'ten mesaj var: F tipi 6 ayda zor açılır, eleştiriye açığız

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, F tipi cezaevlerini protesto amacıyla ölüm orucuna katılan tutuklu ve hükümlü sayısının 199, süresiz açlık grevine katılanların sayısının ise 245 olduğunu bildirdi. Eylemlerde ''kritik safhaya yaklaşılmakta'' olduğunu belirten Türk, ''Tüm girişimlere rağmen eylemlerin sona erdirilmesi çabaları olumlu sonuçlanmadı'' dedi. F tipi cezaevlerinin açılmasının en az 6 ayı bulacağını söyleyen Türk, "F tipine yönelik eleştirileri ile meslek kuruluşlarının yapıcı önerilerini değerlendirmeye hazırız" mesajı verdi.

  Türk, TBMM Genel Kurulu'nda, cezaevlerindeki açlık grevleri ve ölüm oruçları konusunda gündemdışı söz alan DSP İstanbul Milletvekili İsmail Aydınlı'nın konuşmasını yanıtladı. Bakan Türk, bir süreden beri F tipi kapalı cezaevlerinin açılmasını protesto etmek amacıyla süresiz açlık grevi eylemlerinin başlatıldığını hatırlatarak, bu eylemlerin 19 Kasım 2000 tarihinden itibaren bazı cezaevlerinde ölüm orucuna dönüştürüldüğünü söyledi.

  199 mahkum ölüm orucunda

  Bugün itibarıyla ölüm orucuna katılan tutuklu ve hükümlü sayısının 199, süresiz açlık grevine katılan tutuklu ve hükümlü sayısının 245 olduğunu açıklayan Türk, eyleme katılanların, eylemlerini sona erdirmek için ''F tipi cezaevlerinin kapatılması'' yanında siyasi nitelikte bazı isteklerde bulunduğunu ifade etti.

  Türk, 1996 yılında meydana gelen ölüm orucu sonucunda rahatsızlanan veya sakat kalan tutuklu ve hükümlülerin cezalarının infazının ''iyileştikten sonraya bırakılması'' için CMUK'ta değişiklik ya da bunların özel aftan yararlandırılması için Anayasa değişikliği çalışmalarının başlatıldığını bildirdi.

  F tipi standartların üzerinde

  Türk, F tipi konusundaki eleştirilerin gerçeği yansıtmaktan uzak olduğunu vurgulayarak, ''F tipi cezaevleri, barınma, iaşe, havalandırma ve aydınlatma standartları bakımından BM ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nce belirlenen standartlarının üstünde olduğu gibi, eğitim, sağlık, psiko sosyal yardım hizmetleri ve çalışma koşulları bakımından, diğer cezaevlerinden çok daha iyi koşullara sahiptir'' dedi.

  Türk, açlık grevi ve ölüm orucundaki tutuklu ve hükümlülerin tedaviyi kabul etmediğini, bu konuda ''kritik bir safhaya yaklaşılmakta'' olduğunu ifade ederek, tedaviyi kabul edeceklerin tedavilerinin en kısa zamanda ve en iyi şekilde yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde hareket edildiğini bildirdi.

  TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Barolar Birliği ve diğer sivil toplum kuruluşları ile cumhuriyet başsavcılıkları tarafından eylemin sona erdirilmesi için çaba sarfedildiğini anlatan Türk, ''Bu çalışmalardan şimdiye kadar somut bir sonuç alınamadı'' dedi.

  F tipi cezaevlerinin geçici kabul işlemleri ile personel alımının sürdüğünü, açılması için gerekli yasal altyapının oluşturulması amacıyla 3 ayrı yasa tasarısı hazırlandığını kaydeden Türk, bu tasarılarla, ortak yaşam alanlarının kullanılmasına olanak sağlanacağını, ayrıca F tipi cezaevlerindeki her türlü uygulama ve işlemlerin yargı denetimine alınacağını, cezaevi yönetiminin saydamlaştırılması için ''Cezaevi İzleme Komiteleri''nin kurulacağını bildirdi.

  Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi davet edildi

  ''Bunlar, cezaevleriyle ilgili kanun tasarılarımızdan sadece bir bölümü'' diyen Türk, şöyle devam etti:

  ''Ancak, bu 3 kanun tasarısı yürürlüğe girmeden, F tipi cezaevleri açılmayacak. Bu durumda, F tipi cezaevlerinin en az 6 ay sonra hizmete açılacağı anlaşılmaktadır. Bu süre içinde kamuoyundaki duyarlılıkları, F tipine yönelik eleştirileri ile meslek kuruluşlarının yapıcı önerilerini değerlendirmeye hazırız. Ayrıca geçmişte olduğu gibi, bu yıl içinde de Türkiye'ye her gelişinde cezaevlerini ziyaret eden Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi, F tipinde inceleme yapmaları için Türkiye'ye davet edildi. Amacımız, F tipi cezaevlerini her yönden insan haklarına en uygun duruma getirdikten sonra hizmete açmaktır.''

  Ölüm orucu ve süresiz açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülerin eylemlerine, ''üzücü'' olaylara neden olmadan sona erdirilmesini istediklerini anlatan Türk, ''Eylemler sonrasında meydana gelebilecek ölüm olayları tüm milletimizi üzeceği gibi, çeşitli çevrelerce istismar edilebilecek'' dedi.

  Cezaevlerindeki eylemlerin sona erdirilmesi için Adalet Bakanlığı olarak gereken çabayı gesterdiklerini anlatan Türk, ancak bakanlığın yanı sıra başta bu eylemleri yürüten tutuklu ve hükümlülerin aileleri olmak üzere konuyla ilgili kişi, kurum ve kuruluşların, eylemlerin bitirilmesi için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmelerini istedi. Türk, ''Hiçkimsenin, F tipi cezaevlerini insan haklarına aykırı en küçük bir uygulamaya meydan vermeden hizmete açılmayacağından emin olmalıdırlar'' dedi.

  Aydınlı: Önlem alın

  Cezaevlerinde suç işleyenlerin topluma yeniden kazandırılması için insan onuruna yaraşır yaşam kalitesi içinde yaşamasını istediklerini vurgulayan Türk, konuşmasını, ''Tüm çalışmalarla, cezaevlerimizi tüm dünyada örnek gösterilebilecek bir konuma getirmek istiyoruz'' diyerek tamamladı.

  DSP İstanbul Milletvekili İsmail Aydınlı, Genel Kurul'da gündemdışı konuşmasında, cezaevlerinde süren açlık grevi ve ölüm oruçlarına dikkati çekerek, üzücü olaylar yaşanmadan önlem alınması gerektiğini söyledi. ''Telafisi mümkün olmayan olaylar ve ölümler yaşanabilir'' diyen Aydınlı, eylemlerin sona erdirilmesinde herkese sorumluluk düştüğünü vurguladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı