Türksat 3A ihalesi Alcatel'in

ANKA
28.02.2006 - 14:25 | Son Güncelleme:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şartnamesinin tamamı Türk mühendislerince hazırlanan Türkiye’nin yeni uydusu olacak TÜRKSAT 3A ihalesininin tamamlandığını ve ihaleyi ALCATEL’in aldığını bildirdi.

Türkiye’nin haberleşme uydularına ilk kez 1994’te sahip olduğunu, halen milli şirket olan TÜRKSAT A.Ş. aracılığıyla iki uydunun işletilmesinin sürdüğünü anımsatan Başbakan Erdoğan, "Operasyonel ömrünü yakın zamanda tamamlayacak TÜRKSAT 1C uydumuzun yerine atılacak TÜRKSAT 3A uydusunun ihalesi tamamlandı. Merak edenler olabilir, ALCATEL bunu almıştır" diye konuştu.

İhale şartnamesinin Türk mühendislerince hazırlandığını, yürütülen bu önhazırlık sayesinde yeni uydunun eskilere oranla çok daha kapasiteli çok daha uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanabildiğini anlatan Erdoğan,  "Bu uyduyla yeni teknoloji kullanımına uygun uygun altyapı oluşacak. Telefon altyapısı olmayan bölgelere uydu üzerinden düşük maliyetle bu hizmetleri götürme imkanına sahip olacağız. Ülkemiz için çok önemli bir aşama. Sadece teknolojiye sahip olmak önemli değil, önemli olan o teknolojiyi üretebilmektir" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı