Türkpetrol: Banka ilişkilerimiz askıda

Hürriyet Haber
08.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkpetrol, 140 milyon dolarlık banka borçlarını ödeyemediği şeklindeki haberler üzerine, ‘‘Kriz önlemleri alıyoruz. Bu çerçevede bankalarla ilişkilerimizi gözden geçirmek için askıya aldık. Ama bu taahhütlerimizin yerine getirilmeyeceği anlamına gelmiyor’’ şeklinde bir açıklama yaptı.

Türkpetrol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Murahhas Azası İzzet Tukin imzasıyla yapılan açıklamada, ‘‘Kriz dönemlerinde panik içinde değil, sakin ve sağduyulu hareket edebilen kurumlar ayakta kalacaktır’’ denildi.

Türkpetrol'ün 65 yıllık geçmişinde, birçok kriz dönemini gerek grup şirketleri, gerekse çalışanları zarar görmeden atlattığını hatırlatan Tukin, Türkpetrol'ün bu kriz döneminden de başarı ile çıkacağını savundu.

Bankalarla yaşanan sorunun sadece Türkpetrol Holding'in yaşadığı bir sorun olmadığını kaydeden Tukin, şöyle devam etti:

‘‘Bunca yıldır zaman zaman tüm kuruluşların bankalarla yaşadığı sorun, kriz döneminde trajedi haline getiriliyor. Oysa, kriz dönemlerinde bizim gibi kuruluşlar, yalnızca varolan değil, olası sorunlara karşı da tedbirli davranmak zorundadır. Krizin ileride büyüyebileceği ve uzun bir sürece yayılabileceği öngörüsü ile grup içerisinde bazı radikal tedbirler alma noktasına geldik. Çok doğaldır ki, böyle bir dönemde yatırımlar yeniden gözden geçirilmeli, olası finansal sorunlara karşı da tedbirler alınmalıdır. Bankalarla ilişkilerimizi bu kararlar çerçevesinde yeniden gözden geçirmek için askıya aldık. Ama bu, taahhütlerimizin yerine getirilmeyeceği anlamına gelmiyor. Beklenmedik ve uzun sürecek bir krizden 2000 çalışanımız, şirketlerimiz ve 65 yıllık lekesiz ismimizle zarar görmeden çıkmalıyız’’ dedi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı