TÜRKONFED: 'Ortak akıl ve ortak duruş' için Diyarbakır’da

Hürriyet Haber
26.04.2016 - 15:08 | Son Güncelleme:

Türkiye’nin yedi bölgesinden 24 federasyon, 186 dernek, 24 bin iş insanı ve 40 bin şirketi temsil eden iş dünyasının en geniş tabanlı KOBİ yapılanmasına sahip örgütü TÜRKONFED, ülkemizin geçtiği zor zamanlarda bölge insanıyla tek yürek olduğunu göstermek için Diyarbakır’daydı.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’nı Diyarbakır’da yapma gerekçeleri ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’nin bir bölgesinde böylesine bir trajedi, böylesine bir acı yaşanırken, bizlerin sessiz kalması elbette düşünülemezdi. Bugün burada Türkiye’nin 7 bölgesinden 24 federasyon, 186 dernek, 24 bin 100 iş insanı ve 40 binden fazla şirket ile “ortak akıl ve ortak duruş” sergilemek gerektiğine inanıyoruz. Evlerini, işlerini, sevdiklerini kaybeden; kendilerini yalnız hisseden yurttaşlarımızın zor zamanlarında yanlarında olmak için geldik.”

TÜRKONFED Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’nın tek bir gündem maddesi ile Diyarbakır’da toplandığını hatırlatan Kadooğlu, “Barışın dilini egemen kılmak, barış diliyle konuşan bir siyaset kültürü yaratmak için kurumsal ve zihniyet değişimine ihtiyacımız var” dedi.

“SALT GÜVENLİKÇİ POLİTİKALARDAN KAÇINMAK GEREKİYOR”
Toplantı öncesinde Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’u da ziyaret eden yönetim kurulu üyeleri, bölgede yaşananlar ile ilgili görüşlerini aktarırken, Vali Aksoy’dan da konuyla ilgili bilgi aldı. Vali Aksoy ile yapılan görüşmede, bölgede ve Türkiye’de huzura, güvene, adalete ve hukukun üstünlüğüne her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirten Başkan Kadooğlu, devletin salt güvenlikçi politikalardan kaçınması gerektiğini de söyledi. Sorunun silahla çözülemeyeceğini, yaşadığımız çağda konuşarak birbirimizi anlayabileceğimizi aktaran Kadooğlu, bölgeye yatırımın çekilebilmesinin yolunun da büyük bir cesaretle başlatılan çözüm sürecinden geçtiğini aktardı.
TÜRKONFED: Ortak akıl ve ortak duruş için Diyarbakır’da
Valilik ziyaretinin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne geçen Tarkan Kadooğlu başkanlığındaki TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı tarafından karşılandı. 2 saat süren görüşmelerde TÜRKONFED’in her zaman barışın ve uzlaşının yanında olduğunu hatırlatan TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, bir kez daha altını çizerek hendek, barikat ve silahla hak aranamayacağını vurguladı. Hayatını kaybedenlerin bu vatanın evlatları olduğunu belirtti.

ORTAK AKIL VE ORTAK DURUŞ
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ile görüşme sonrası Liluz Otel’de TÜRKONFED Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’nda tüm bölgelerde gelen federasyon ve dernek başkanları söz alarak, görüşlerini aktardı. TÜRKONFED’in ortak aklı, yönetim kurulu toplantısına da yansırken, günün sonunda “Ortak akıl ve ortak duruş” bildirisi de TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

Ülkemiz son yıllarda zor ve çetin bir sınavdan geçiyor. Bir yandan küresel terör, diğer yandan son zamanlarda Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Mardin’de ve bölgenin diğer şehirlerinde, her geçen gün ağırlığını artıran şiddet dalgasıyla bir ateş çemberi yaşanıyor” diyen Kadooğlu, ateşin düştüğü yerde sivil, savunmasız ve masum insanların mağdur olduğunu söyledi. Evlerin içine kadar giren çatışmalar sonucunda yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini, asker ve polislerin şehit olduğunu, on binlerin göç etmek zorunda kaldığını aktaran Kadooğlu, en önemlisi de geleceğe dair umutların azaldığını söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı