İZMİR HABERLERİ

TÜRKONFED: Anayasa Türkiye'ye dar geliyor

DHA
29.03.2016 - 18:08Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'de girişimciler, yeni bir anayasaya neden ihtiyaç duyulduğunu hazırladıkları raporla ortaya koydu. Raporda, terörü ortadan kaldırarak, toplumsal hak ve özgürlükleri genişletecek sivil bir anayasaya ihtiyaç olduğu, mevcut anayasanın Türkiye'ye dar geldiği vurgulanırken parlamenter sistem ya da başkanlıktan ziyade asıl belirleyici olanın Türkiye'nin istikrar ve güven içinde, adil yönetilmesi olduğuna dikkat çekildi.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) "Yeni Anayasa'ya Doğru; Kurumsal Reform ve Demokrasi Kültürünün Gelişimi" raporunu ilk olarak İzmir'de açıkladı. Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu'nun (BASİFED) ev sahipliğinde, Swiss Otel'de yapılan toplantıya, siyaset ve ekonomi camiasından çok sayıda kişi katıldı. Hazırlanan raporda, Türkiye'nin demokrasi alanındaki geçmişi ele alınırken, Türkiye'de demokrasinin yaygınlayması gerektiği vurgulandı. Toplantı kapsamında araştırmacı Bekir Ağırdır ve yazar Fuat Keyman, mevcut sisteme ilişkin görüşlerini paylaştı. BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, "Raporda bir sistem tartışması yapılmadı, tercih edilecek sistemi başarılı kılan zihniyet değerleri ve normlar üzerine odaklanıldı. Doğu ve Güneydoğu'da yaşananlarla birlikte, Türkiye'nin bazı kentlerinde yaşanan saldırılar, iş dünyasını olumsuz etkiledi. Terörün arkasındaki güçler, ekonomimizi ve istikrarı zayıflatmayı amaçladı. Korku ve yılgınlığa gerek yok. Sosyal hayata devam etmeliyiz. Özgürlüklerden güvenlik dengesine kadar yaşanan sorunlara çözüm üretilememesi, 1982 anayasasının yeterli olmadığını gözler önüne sermekte. Terörü ortadan kaldırarak, toplumsal hak ve özgürlükleri genişletecek sivil bir anayasaya ihtiyaç var. TBMM kadrolarının bu ihtiyaca cevap vermesi, toplumsal uzlaşıyla ortak bir anayasa, herkesin beklentisidir" dedi.

ADİL VE HESAP VERİLEBİLİR

Akgerman, şöyle devam etti:

"Parlamenter veya başkanlık sistemi olsun, önemli olan millete hizmet eden, adil ve hesap verilebilir yönetim tarzının belirlenmesidir. Yüksek katma değer yaratan ekonomiye geçiştir. Orta gelir tuzağından çıkmak için, eşit vatandaşlık anlayışını yansıtan yeni anayasa, demokrasi için gereklidir. Demokrasi kadar, birlikte yaşama kültürü de yaygınlaşmalıdır. Yeni anayasa, birlikte yaşama ve güven kültürünü geliştirmeli. Kendimize özgü keyfiliğin olmadığı bir toplum olmalıyız."

"YENİ BİR ANAYASAYA İHTİYAÇ VAR"

TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasemin Açık ise, kadının iş yaşamına daha fazla ve etkin şekilde katılması gerektiğini söyledi. Açık, "Hukukun üstünlüğü ve demokrasinin gelişimi, Avrupa Birliği (AB) üyelik konusunda net bir duruş sergiliyor ve destekliyoruz. Kurumlar gücünü demokrasiden almalı. Anayasa günümüz Türkiye'sine dar geliyor. Değiştirilmesine ihtiyaç var. Sivil, demokratik ve birlikte yaşama kültürünü güçlendirecek yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Raporda somut öneriler yok, Türkiye'nin demokrasi haritasını sunduk. Demokrasinin her alanda uygulanmasına katkı sağlamayı hedefledik. Parlamenter sistem ya da başkanlıktan ziyade asıl belirleyici olan, Türkiye'nin istikrar ve güven içinde, adil yönetilmesidir. Demokrasi her alanda içselleştirilmeli. Bu noktada iş dünyası kilit ve denetleyici rol oynayacak" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden TÜRKONFED: Anayasa Türkiye'ye dar geliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 18 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TÜRKONFED: Anayasa Türkiye'ye dar geliyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı