Gündem Haberleri

  'Türköne beden eğitimi öğretmenlerinden özür dilemeli'

  Mehmet Kayhan YILDIZ/ KONYA (DHA)
  05.01.2012 - 11:46 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu Yönetim Kurulu üyeliğine atanan yazar Prof.Dr. Mümtazer Türköne’nin, katıldığı bir televizyon programında, 19 Mayıs törenlerini faşist bir kutlama, beden eğitimi öğretmenlerini de 'Ali kıran baş kesen' olarak nitelendirmesi tepkiye neden oldu.

  Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim görevlisi, Yüzme Federasyonu İl Temsilcisi Orhan Şener, Prof. Dr. Türköne’nin beden eğitimi öğretmenlerinden özür dilemesi gerektiğini belirtti. Prof.Dr. Mümtazer Türköne’nin açıklamalarına tepki gösteren Orhan Şener, şunları söyledi:
  "Ben bir beden eğitimi öğretmeni olarak Türköne’nin açıklamalarını talihsiz buluyorum. Bizi derinden yaralamıştır. Beden eğitimi öğretmenlerini 'Ali Kıran Baş kesen' olarak tarif etmiş ve okullarda eğitim önünü engellediğini söylemiştir. Bu açıklamaya şaşırmamak mümkün değil. Kendisine yakıştıramadım. Beden eğitimi öğretmenleri okulların mihenk taşlarıdır. Okullarda sadece eğitim veren kişiler değildir. Eğitimin özelliklerinin yanısıra yerine geldiği zaman bir psikolog veya sosyologtur. Özellikle orta öğretimdeki meslektaşlarımız çok zor şartlar altında çalışmaktadır. Zor koşullarda ve yetersiz imkanlara rağmen karda kışta eğitim vermektedir. Çocuklarımızın sadece derslerine değil aynı zamanda kötü alışkanlıklardan korumaya çalışan, onlara spor yaptıran ve enerjilerini açığa çıkartan uzmanlardır. İyi bir makama gelmiş olan sayın Türköne’nden beden eğitimi öğretmenlerinden özür dilemesini istiyorum."

  ÖĞRENCİLERİ TOPLUMA HAZIRLIYORUZ

  Yapılan açıklamanın beden eğitimi öğretmenlrini baskıyla, zulümle, komutlarla eğitim veren kişiler olarak gösterildiğini savunan Orhan Şener, ''Beden eğitimi derslerinin nasıl işlediğini kendisi de beden eğitimi dersi aldıysa iyi biliyordur. Biz burada öğrenciyi topluma hazırlıyoruz. Sporun faydalarından bahsediyoruz. Boş zamanlarını nasıl değerlendirmesi gerektiğini anlatıyoruz. Kötü alışkanlıklardan uzak durarak spora yönelmelerini sağlıyoruz" diye konuştu.

  Türköne’nin 19 Mayıs kutlamalarını İtalya’dan ithal edildiği şeklinde açıklama yaptığını da hatırlatan Şener, "19 Mayıs kutlamalarında eğer tören alanında 300 öğrenci varsa, dışarıda tribünlerde de binlerce aileleri var ve coşkuyla kutluyor" dedi.

  TÜRKÖNE NE DEMİŞTİ?

  Bir televizyon kanalındaki programa katılan Prof. Dr. Mümtazer Türköne, Türkiye’de yüzlerce Atatürkçü olduğunu ifade ederek kendisine Atatürkçü tanımlamasının yapılmasını da hakaret olarak algılayacağını söyledi. Atatürk’ün bu ülkenin bir ortak değerini olduğunu kaydeden Türköne, "Atatürk’ün mirasına sahip çıkmamız lazım ve Atatürk’ün Atatürkçülerden korunması gerekli. Atatürk 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktı. Ve biz 19 Mayıs’ı Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz. 1932 yılında İnönü İtalya’ya gidiyor. Ve İtalya’da faşist kutlamaları görüyorlar. Alıyorlar onu 1938’den itibaren 19 Mayıs törenleri diye Türkiye’de uyguluyorlar" dedi.

  Stadyumda öğrencilerin aynı hareketleri yapması, askeri disipline benzeten Türköne "19 Mayıs kutlamalarına model olarak İtalya’nın faşist kutlamaları alınmış. Beden eğitimi öğretmenleri bütün liselerde ali kıran baş kesen oluyor ve eğitim bitiyor" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı