Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkmenlerin fırçasından Edirne

  Hürriyet Haber
  24.11.2009 - 11:04 | Son Güncelleme: 24.11.2009 - 11:04

  Türkmenistan'dan Edirne'ye gelen dört ressam, 6 ay boyunca çalışarak, Edirne'nin tarihi ve doğal güzelliklerini yaptıkları yağlı boya tablolarla ölümsüzleştirdi.

  Edirne Valisi Mustafa Büyük, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan “Türkmen Ressamların Fırçasından Türkiye” projesi kapsamında Türkmenistan'dan Edirne'ye davet edilen ressamların, kentte birbirinden güzel eserlerini tuvale yansıttığını söyledi. Bu tür çalışmaların ulusal ve uluslararası çevrelerde Edirne'nin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirten Büyük, şöyle dedi:

  “Türk milletinin köklü geçmişine bağlı zengin kültürel birikiminin somutlaştığı Edirne şehir dokusuna ait özellikler, dost ve kardeş Türkmen ressamların sanatsal bakışlarıyla naif eserlere dönüştü. Bu eserlerin kamuoyuna sunulması, bugünün belgelenmesi, hem de eşsiz eserlerle dolu şehrimizin tanıtılması açısından önemlidir. Bu koleksiyonun Edirne turizmine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.”

  Vali Büyük, dört Türkmen ressam tarafından yapılan, Edirne'nin tarihi ve doğal güzelliklerini yansıtan resimlerin, Edirne'nin kültürel yelpazesini genişleterek, Edirne'nin tanıtımına büyük katkılar sağlayacağını kaydetti.

  Edirne Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan ise Türkmenistan'dan gelen Allamurat Muhammedov, Çarı Amangeldiev, Oğulgeldi Mammedova ve Annadurdi Mıradalıyev'in yaptığı 50 yağlı boya tabloyla Edirne'yi sadece Türkiye'de değil Balkan ülkelerinde de tanıtılmasına katkı sağladıklarını ifade etti.

  Edirne'yi anlatan yağlı boya tabloların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Türkmenistan'ın Aşkabat kentinde sergilendiğini bildiren Özcan, Edirne'nin tarihi yapısı ve doğal güzelliklerini anlatan serginin burada büyük ilgi gördüğünü söyledi.

  Özcan, Türkmen ressamların yaptığı yağlı boya çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir katalog haline getirildiğini belirtti.

  Türkmenistan'dan gelen ressam Oğulgeldi Mammedova ise “Özellikle Selimiye Camii'nin resmini yaparken büyük heyecan duydum. Gerçekten bütün ressamlar için Edirne bir ilham kaynağı oldu” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı