Gündem Haberleri

  Türkmenlere söz verdi: Her isteğinizi yapacağız

  Cansu ÇAMLIBEL
  03.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Kerkük Camii’nde öğle namazını kıldıktan sonra koruma kalkanının arasında arabasına doğru ilerlerken bana dönüp ‘Sürprizimizi beğendin mi?’ diye sesleniyor.

  Kerkük sürprizini, salı günü MKYK toplantısının ardından Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmede planlamışlar. Kendisi Konya’dan bir yörük Türkmeni olan Davutoğlu, Kerkük’teki ilk durağı valilikte il genel meclisi üyelerini Türkçe, Arapça ve Kürtçe üç dilde selamladı. Valiliğin ardından Davutoğlu ve beraberindeki heyet öğle namazı için Türkmen cemaatine ait Kerkük Camii’ne geçti.  Davutoğlu ardından Irak Türkmen Cephesi’ni de ziyaret etti. Binaya “Kerkük Türk’tür Türk kalacak” sloganları eşliğinde girdi. Yıllardır ilk kez bir Türk Dışişleri Bakanı gören Türkmenler biraz şaşkın ama daha çok heyecanıydı. Davutoğlu şunları söyledi: “Hayatımın en mutlu günlerinden birini yaşıyorum. Hep rüyalarımızda, gönüllerimizde olan Kerkük’ümüze kavuştuk. 75 yıl sonra ilk kez bir Türk Dışişleri Bakanı Kerkük’ü ziyaret ediyor. Ama söz veriyorum bir daha bu kadar uzun beklemeyeceksiniz. Size boş bir kâğıt veriyoruz, yazın, ne isterseniz yapacağız. Sizin parmağınıza bir diken batsa Anadolu’dan hissedilir.”

  Bağdat’ın tepkisi yersiz

  Bakanlık yetkilileri, Kerkük ziyaretine merkezi Irak hükümetinin sert tepki göstermesine, “Gezi resmi ziyaret kapsamında olmadığı için tepkiler de yersiz” yorumunu yaptı. Erbil’de Suriyeli muhaliflerle görüşen Davutoğlu, akşam da Türkmenlerle iftara katıldı. İftar sonrası Davutoğlu, “Gelecekteki Irak-Türkiye arasındaki dostluk köprüsünü güçlendirdik. Etnik ve mezhep çatışmasına girmeden geleceği inşa edelim” dedi. Ardından Türkiye’ye dönen Davutoğlu, doğruca geçtiği Başbakanlık’ta Erdoğan’la görüştü.

  Kerkük’ümüze kavuştuk

  Alkışlarla Irak Türkmen Cephesi Genel Merkezi’ne giren Davutoğlu, ellerinde Türk Bayrağı taşıyan çocukları kucaklayarak öptü. Türkmen Cephesi Başkanı Ersad Salihi ile görüşen Davutoğlu,  75 yıl sonra  buraya adım atan ilk Türk Dışişleri Bakanı olmaktan büyük heyecan duyduğunu söyledi.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı