Dünya Haberleri

  Türkmenler Sincar Dağı’nda aç-susuz mahsur

  İpek YEZDANİ
  07.08.2014 - 01:09 | Son Güncelleme:

  IŞİD’in, geçen pazar günü Ezidi ve Türkmen nüfusun ağırlıkta olduğu, Musul yakınlarındaki Sincar’ı (Şengal) ele geçirmesinin ardından kentten kaçan binlerce Ezidi ve Türkmen, sığındıkları Sincar Dağı’nda aç-susuz mahsur kaldı.

  Adını “İslam Devleti” olarak değiştiren radikal İslamcı IŞİD’in, geçen Pazar günü Ezidi ve Türkmen nüfusunun ağırlıkta olduğu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Sincar’ı (Şengal) ele geçirmesinin ardından kentten kaçan binlerce Ezidi ve Türkmen, sığındıkları Sincar Dağı’nda aç-susuz mahsur kaldı.Türkmenler Sincar Dağı’nda aç-susuz mahsur

  Sincar’dan Dohuk’a kaçan Türkmenler arasında bulunan ve Hürriyet’in ulaştığı Irak Türkmen Cephesi Telafer ikinci başkanı Kasım Kara, “Binlerce kişi dağın içindeki Tartar Vadisi’ne sığındı. Üç gündür aç-susuz orada bekliyorlar. Dağın içinde tatlı su yok, acı su içiyorlar. Türkmenler artık dağıldı bitti, bölgede bir tane bile Şii Türkmen kalmadı” dedi.

  Kuzey Irak’ta üç kentin daha peşmerge kontrolünden IŞİD kontrolüne geçmesinin ardından bölgedeki Türkmenler de dört bir yana dağıldı. IŞİD, Türkmen kenti Telafer’i 15 Haziran’da ele geçirdikten sonra kentten kaçan Türkmenlerin büyük bir bölümü, o günlerde Peşmerge güçlerinin kontrolünde olan Sincar’a sığınmıştı. Sincar’ın da IŞİD kontrolüne geçmesiyle birlikte kentten kaçan Türkmenlerden Irak Türkmen Cephesi Telafer ikinci başkanı Kasım Kara, binlerce Türkmen’in Ezidilerle birlikte Sincar Dağı’nda mahsur kaldığını anlattı.

  Kara, “Durumları çok kötü. Herkes arabasını bırakıp yaya olarak dağa kaçtı. Binlerce kişi şu anda dağın içindeki Tartar Vadisi’nde kalıyor. Orada birkaç Ezidi köyü var, ama o kadar çok insana yardım etmeleri imkansız. Birçok aileye ulaşamıyorum, konuşabildiklerim üç gündür bize yemek ve su ulaşmadı diyorlar. Sıcaktan küçük çocuklar ölüyor. Korku içindeler, IŞİD onlara ulaşırsa hepsini öldürecek” diye konuştu.

  “TÜRKİYE KAPILARINI AÇSIN”
  IŞİD’in Sincar’da aralarında Türkmenler ve Ezidilerin de bulunduğu 150 kişiyi yakalayıp öldürdüğünü belirten Kara, “Kaçabilenler kaçtı, geride kalanları yakalayıp öldürdüler. Ama kaçanlar da şimdi dağlarda telef oluyor” dedi.

  Dağdaki Türkmenlerin ve Ezidilerin dışarıdan yardım beklediğini belirten Kara, Türkiye’ye “Türkmenlere kapılarınızı açın” çağrısında bulundu. Çaresizlik içinde olduklarını belirten Kara, “Türkiye Cumhuriyeti bize kapılarını açsın artık. Bugüne kadarki yardım çağrılarımıza hiçbir cevap gelmedi. Ama artık Türkiye Türkmenleri korusun, çünkü bölgedeki Türkmenler dağıldı, bitti. Sadece Telafer’de 200 bin Türkmen vardı, şimdi bölgede özellikle Şii bir tane bile Türkmen kalmadı” dedi.

  IŞİD baskınından önce Musul’dan yayın yapan Irak Türkmen Radyosu’nun genel müdürü Casim Muharrem ise dağdakilerin çok kötü durumda olduklarını ve çocukların teker teker öldüğünü söyledi. Muharrem, “Dağdaki çocuklar ölüyor. Dün (önceki gün) 10-15 çocuğu gömdüler. Buraya acil yardım yapılması gerek” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı