Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkmenler mobil göçebe

  Fevzi KIZILKOYUN-ERBİL
  09 Ağustos 2014 - 01:12Son Güncelleme : 08 Ağustos 2014 - 22:39

  Binlerce Türkmen, IŞİD korkusuyla sürekli yer değiştirip kaçtığından Türkiye’nin yolladığı yardımları alamıyor.

  Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf Selim, “Türkmenler mobil halde, günübirlik yer değiştiriyor. Güvenli bölge oluşturulması lazım” dedi. Erbil’e gelen Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, yardımların kalıcı ve sağlıklı dağıtılması için Türkmenlerle toplantı yaptı.

  IRAK’ta IŞİD saldırısından kaçarak göçebe durumuna düşen 150 bin Türkmen, gıda, insani yardımdan çok Türkiye’den güvenli bölge talebinde bulundu. Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf Selim, “Türkiye, tonlarca yardım malzemesi gönderdi. Ancak Türkmen göçmenler sürekli mobil halde oradan oraya kaçıyorlar. Şu an acil ihtiyacımız yardımlardan çok güvenli bölge oluşturulmasıdır” dedi.

  GÜVENLİ BÖLGE OLUŞTURULSUN

  Türkiye, AFAD, TİKA ve Kızılay üzerinden Irak’ta IŞİD saldırısından kaçan binlerce kişi için bölgeye tonlarca yardım gönderdi. Özellikle IŞİD’den kaçan Türkmenler güvenli bölge bulamadıkları için adeta ‘mobil göçebe’ konumuna düştü. Türkmenler günübirlik kaldıkları yerleri sürekli IŞİD tehdidi nedeniyle değiştirmek zorunda kalıyor. Bu da Türkiye’den gönderilen yardımların Türkmenlere sağlıklı ulaşmasını güçleştiriyor. Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Selim, Türkmenlerin IŞİD’ten kaçtığını belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye tonlarca gıda, insani yardım göndererek biz Türkmenlere el uzattı. Ancak Türkmenlerin acil ihtiyacı olan şey güvenli bir bölge oluşturulmasıdır. Türkiye’nin bize sahip çıkıp, güvenli bir bölge oluşmasını sağlaması lazım. Aksi halde büyük dramlar yaşanabilir. Şu anda Türkmenler birçok parçaya bölünmüş ve serseri mayın gibi sağa sola göç ediyorlar. Ne yapacaklarını bilmiyorlar. Dağlara sığınan, nereye gideceğini bilmeden sürekli hareket halinde olan Türkmen aileler var.”

  KAMP KURULAMADI

  Irak’a başta Türkmenlere olmak üzere 67 TIR yardım malzemesi gönderen Türk Kızılayı ise yardımları ailelere ulaştırmada sıkıntılar yaşıyor. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, yapılan yardımları ve Türkmen ailelere ulaşılması için gösterilen çabayı yerinde görmek için Erbil’e geldi. Buradaki Kızılay ekibi, Türkmenler ve Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu yetkilileriyle toplantılar yapan Akar, “Irak’ta mağdur olan başta Türkmenler olmak üzere herkese yardım eli uzattık. Yardımların daha kalıcı ve sağlıklı dağıtılması için kamp kurma çalışmalarımız vardı. Ancak burada güvenlik riski var. IŞİD’ten kaçan aileler günübirlik yer değiştiriyor” dedi. Kızılay’ın daha önce IŞİD’ten kaçan Türkmenlere yardım için kurduğu 3 kamp güvenlik tehditi nedeniyle kapatıldı. Bu kamplarda kurulan sahra çadırları da Irak Kızılayı’na devredildi.

  ERBİL’DE IŞİD AVI

  IŞİD tehdidini yakından hisseden Irak Kürdistan Bölgesi yönetimi ise Erbil’de IŞİD’in hücre evlerinin peşine düştü. Kentte 2 gündür sıkıyönetim ilan edilirken, çok sayıda yere baskın yapıldı. IŞİD’ten kaçıp Erbil’e sığınan birçok göçmenin içinde IŞİD’le bağlantısı olduğu iddiasıyla bazı aileler kentten çıkartıldı. Kentin giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları oluşturuldu. Erbil’de ise büyük bir IŞİD korkusu yaşanıyor. Halk tedirgin bir bekleyiş içinde. Yerel kaynaklar, Saddam’ın kimyasal gaz kullanmasının ardından ilk kez bu kadar korku yaşandığını belirtti.

  Kalıcı kamp kurulamıyor

  Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Erbil’de yardımların dağıtılmasına bizzat yardımcı oldu. Akar, Türkmen ve Konsolosluk yetkilileriyle toplantılar düzenlediklerini belirterek, “Güvenli bölge bulunamadığı için kalıcı kamp kuramıyoruz. Biz de ailele-
  re mobil ekiplerle takip ederek ulaşıp, yardım ediyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı