Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkmenler IŞİD’den 4 köyü aldı

  Uğur ERGAN/ANKARA
  10 Ocak 2016 - 20:27Son Güncelleme : 10 Ocak 2016 - 20:29

  TÜRKİYE - Suriye sınırında Türk topçu birliğinin 40 kilometre menzile sahip ‘Fırtına’ olarak bilinen Obüs toplarının desteğini alan Türkmen birlikleri, IŞİD’den 4 Türkmen köyünü geri aldı.

  Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Azez’in doğusundaki  Karaköprü, Karamezra, Kızıl ve Haraba’nın önceki gece geri alındığını söyledi. Mustafa, Sultan Murad Tümeni’nin bundan sonraki hedeflerinin Cerablus istikametindeki Bahvarto, Düden ve Ceke olduğunu söyledi. Mustafa, IŞİD’in geri çekildiği köyleri tuzakladığını,  bu nedenle yavaş ilerlediklerini ve kayıplar verdiklerini belirtti.

  TÜRKMENLER DE MASADA

  Esad rejimiyle muhalif güçler arasında 25 Ocak’ta Cenevre’de başlaması beklenen görüşmelerde Türkmenler de masada yer alacak. Mustafa, Suriyeli muhaliflerin pozisyonlarına son şeklinin verileceği toplantıya katılmak için dün Suudi Arabistan’a gitti. Mustafa, “Yaklaşık 60 muhalif grup içinde Türkmenler de var. Türkmenlerin daha iyi pozisyonda yer alması gerektiği mesajını verip, bunun için çaba göstereceğiz. Amacımız muhalif güçler içinde ilk sıralarda yer almak” dedi.                   

  Etiketler: ışid , Türkmen , Suriye
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı