Türkmenistan'ın çöl pazarı açıldı

Murat VAROL/ (DHA)-
16 Şubat 2011 - 15:48Son Güncelleme : 16 Şubat 2011 - 17:31

TÜRKMENİSTAN’da 200 yıllık geçmişiyle tarihi bir simge olma özelliğine sahip Çöl Pazarı, Genç Çelikler inşaat tarafından yapılan dev tesis ile yeniden hizmete girdi.

Türkmenistan'ın çöl pazarı açıldı / FOTOGALERİ

Yeni adı "Altın Asır Gündoğar Pazarı’ olan tesis Orta Asya’nın en büyük açık pazarı olduğu belirtildi.

Açılış törenine katılan ve yapılan tesise hayran kalan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Genç Çelikler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ufuk Çelik’e diğer 4 vilayet için de yeni pazar projelerinin çalışmalarının hemen başlatılmasını istedi.

’Genç Çelikler İnşaat’ tarafından yaklaşık 152 milyon dolara inşa edilen "Altın Asır Gündoğar Pazarı"na açılış törenine yaklaşık 50 bin kişi katıldı. 200 yıllık geçmişiyle tarihi bir simge olma özelliğine sahip Çöl Pazarı, yeni yerine taşınarak ’Altın Asır Gündoğar Pazarı’ ismiyle Orta Asya’nın en büyük ticaret merkezi oldu. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov gerçekleştirdiği açılışta, Türk Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu’nun yanısıra Türkmenistan’daki 28 ülkenin büyükelçileri, üst düzey yöneticiler de katıldı.

Pazarın en farklı özelliği ise mimari olarak dünyanın en büyük Oğuzhan Yıldızı görseline sahip olması ve büyüklüğü ile Guiness Rekorlar Kitabına aday olduğu belirtildi. Çölde kurulduğu dönemde iklim şartlarına göre (rüzgar, kum fırtınası, aşırı güneş ve sıcak gibi) sadece 2 gün açık olan pazar artık modern bir yapıyla haftanın 7 günü açık olacağı ifade edildi.

1 MİLYON METREKARELİK ALANA KURULDU

Başkent Aşkabat’ın kuzeyindeki Karakum Çölü’nde, 800x1250 metre boyundaki arazide, Genç Çelikler İnşaat tarafından, 1 milyon metre kare üzerine yeniden inşa edilen yeni pazar yerinde 2055 dükkan, 16 adet pavilyon ve 5 bin adet tezgah bulunuyor. Eski yerinde, yani çölün ortasında, haftada sadece 2 gün açık olan ve mesai saatleri tamamen çöl ikliminin sürprizlerine göre değişen ve aylık yaklaşık 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Çöl Pazarı, yeni yerinde artık haftada 7 gün açık olacak. Bunun ekonomik anlamda eskiye göre en az 9 kat artış anlamına gelmesinin beklendiği belirtiliyor.

Dev ticaret kompleksinde 220 bin metrekarelik kısmı dükkanlar, 210 bin metrekarelik kısmı yeşil alanlar, 270 bin metrekarelik kısmı otopark ve yollar, 300 bin metrekarelik kısmı ise beton alanlar ve tretuvarlar teşkil ediyor. En az 7 bin kişiye de iş imkanı sağlaması beklenen bu proje kapsamında 1 idari bina, 1 otel, 2 adet iş merkezi, dev bir otoparkın yanısıra modern bir kesimhane, çok sayıda lokanta ve kafeterya, bankalar, labrotuvar, sağlık merkezi, eczane ve polis merkezi de halka hizmet vermeye başladı. Türkmen halısına özgü Ahal desenine benzer görünümüyle de dikkat çeken Çöl Pazarı, Guiness Rekorlar kitabına yapılan başvuru ile ’Dünyanın En Büyük Açık Pazarı’ olmaya aday oldu. Aynı zamanda dünyanın en büyük Oğuzhan Yıldızı’na sahip olma özelliği taşıyor.

Öte yandan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Genç Çelikler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ufuk Çelik’e diğer 4 vilayet için de yeni pazar projelerinin çalışmalarının hemen başlatılmasını istedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı