Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkmenistan'da 7.5 şiddetinde deprem

  Hürriyet Haber
  06 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2000 - 00:01

  Türkmenistan'da TSİ 19.11'de 7.5 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Merkez üssü Hazar Denizi'nin güneyi olduğu bildirilen depremle ilgili açıklama yapan Türkmenistan Sismik Enstitüsü Araştırma Direktörü Batır Gaypov, depremde can kaybının olmadığını bildirdi. 2 dakika süren ve halkı paniğe sürükleyen depremin şiddeti konusunda da farklı açıklamalar yapıldı.

  Türkmenistan Sismik Enstitüsü Araştırma Direktörü Batır Gaypov, bölgedeki ülkelerde hissedilen depremin merkezinin, Aşkabat’ın 500 kilometre uzaklıkta Türkmenistan’ın batı sahilleri açığında Hazar Denizi’nin güneyi olduğunu söyledi. Gaypov, şiddetli deprem nedeniyle Türkmenistan’da can ve mal kaybı olmadığını kaydetti.

  Fransız AFP ajansı Strasbourg Gözlemevi’ne dayanarak yaptığı açıklamada, depremin büyüklüğünün Richter ölçeğine göre 6.8 olarak verdi ve depremin can ya da mal kaybına yol açıp açmadığının henüz bilinmediğini duyurdu.

  Rusya’daki Dünya Fizik Enstitüsü, depremin büyüklüğünün Richter ölçeğine göre 7.5, merkez üssünün ise Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ın 400 kilometre kuzeybatısındaki Balkanabat şehri yakınları olduğunu açıkladı.

  Amerikan Jeolojik Araştırmalar Ulusal Deprem Enformasyon Merkezi ise, depremin 7.2 büyüklüğünde olduğunu duyurdu.

  Aşkabat’ta halkın panik halinde sokaklara çıktığı, 1.5 saat kadar sokakta kaldıktan sonra evlerine geri döndüğü bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı