Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkmenistan Kırgız hacıların geçişine izin verdi

  A.A.
  01.02.2006 - 10:26 | Son Güncelleme:

  Hac dönüşünü karayoluyla yapan ve Aşkabat yönetiminin izin vermemesi üzerine bir süredir İran-Türkmenistan sınırında bekleyen Kırgız hacılara Türkmenistan'dan geçiş izni verildi.

  Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Türkmenistan yönetimi, Kırgız Büyükelçiliği'nin girişimleri üzerine, Kırgız hacıların ülke topraklarından transit geçişine izin verilmesi kararı aldı. Bakanlığın açıklamasında, İran-Türkmenistan sınırında bekleyen 3200 hacının vize işlemlerine başlandığı ve hacıların bugün İran'dan hareket etmesinin beklendiği ifade edildi.

  Türkmenistan, hac için karayolunu seçen Kırgız hacıların gidişi sırasında sadece 500 kişiye vize vermiş, diğerlerini kabul etmemişti. Bunun üzerine Kazakistan, Rusya ve Türkiye üzerinden Suudi Arabistan'a giden hacıların dönüşte, Türkiye'deki kuş gribi olayları nedeniyle Rusya'nın sınırları kapatması üzerine Türkiye-İran-Türkmenistan hattına yöneldiği açıklanmıştı.

  Ancak Türkmenistan'ın transit geçiş izni vermemesi yüzünden Kırgız hacılar 3 günden fazla bir süredir İran-Türkmenistan sınırında bekliyordu.
  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı