NEVŞEHİR HABERLERİ

Türkmenistan Büyükelçisi Amanlyev, Nevşehir'de

DHA
21.05.2017 - 13:36Son Güncelleme :
DHA

Sinan KORKMAZER/NEVŞEHİR, (DHA)- TÜRKMENİSTAN’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlyev ile beraberindeki elçilik heyeti, Nevşehir Hacı Bektaş Veli tanımak ve okuyan Türkmenistanlı öğrencilerin durumlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere ziyarette bulundu.
Konuk büyükelçinin Nevşehir ziyaretindeki Ürgüp Sabahat ve Erol Toksöz Uygulama Oteli'nde yapılan görüşmelere, Nevşehir Vali Yardımcısı Ahmet Soley, rektör vekili ve rektör yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan Çiçek, Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi uygulama ve Araştırma Merkezi (NEÜ TÖMER) Müdürü Doç.Dr. Mehmet Çeribaş, İdari Koordinatörü Fatih Mehmet Sürmeli ve Öğrenci İşleri Şube Müdür Vekili Abdullah Güveren katıldı. Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlyev, Türkmenistan ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliği alanlarıyla ilgili bilgi verdikten sonra Türkmenistan’da yapılacak Avrasya Olimpiyat Oyunları ve enerji güvenliğine dair işbirlikleri hakkında Türkiye’den beklentilerini dile getirdi. Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ekonomik ilişkiler, Türkiye’nin Türkmenistan’a uluslar arası alanda yaptığı destekler ve yardımlar, Türkiye’de öğrenim gören Türkmenistan kökenli öğrenci sayısı gibi konulara da değinen Büyükelçi Amanlyev, doğal kaynakları zengin bir ülke olarak Türkmenistan ile Türkiye arasında enerji güvenliği ve enerjinin pazarlanması konusuna özel önem verdiklerini, diğer ticari alanlarda da Türkiye’nin ve Türkmenistan’ın kardeş iki ülke olarak büyük işbirlikleri geliştirdiklerini ve geliştirmeye devam edeceklerini özellikle belirtmek istediğini dile getirdi. Amanlyev ayrıca, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi yönetimine Türkmenistanlı öğrencilerin eğitim-öğretimde sağlamış oldukları katkı ve desteklerinden dolayı da teşekkürlerini sundu.
Rektör Vekili Prof.Dr. Erdoğan Çiçek, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nin çeşitli yönlerini tanıtıcı bilgileri, Büyükelçilik yetkilileriyle paylaştıktan sonra üniversitenin Türkmenistan kökenli öğrencilere her zaman açık olduğunu, Türk Dünyasından gelecek her türlü taleple özel olarak ilgilendiklerini, öğrenci dışında öğretim elemanı değişimi, özellikle de Mevlana değişim programına da özel önem verdiklerini belirtti. Bu bağlamda, Türkmenistan’dan öğrenim için gelen öğrenci sayısını artırmak istediklerini ifade eden Çiçek, bunun yanında öğretim elemanı değişimi ile Türkmenistan’daki üniversitelerle ortak projeler de geliştirmek istediklerini sözlerine ekledi. Rektör Vekili Prof.Dr. Erdoğan Çiçek’ten sonra söz alan TÖMER Müdürü Doç. Dr. Mehmet Çeribaş ise, üniversitede okuyan Türkmenistan kökenli öğrenci sayısı, öğrencilerin kayıt, barınma, oturma izni gibi sorunları üzerinde durarak Türkmenistan kökenli öğrencilerin Türkiye Türkçesini öğrenme ve uyum sorunları ile karşılaymadıklarını söyledi. Doç.Dr. Çeribaş, öğrencilerin her türlü sosyal-kültürel ve spor faaliyetlerine katıldıklarını, bu konuda üniversite yönetiminin her türlü desteği verdiğini ve vermeye devam ettiğini ifade ettti. Güvenli bir şehir olan, bunun yanında tarihi ve turistik özellikleriyle dikkat çeken Nevşehir’e daha fazla Türkmenistanlı öğrencinin öğrenim görmesi için yapılacak çalışmalar hakkında Büyükelçilik yetkililerini bilgilendirdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Nevşehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Nevşehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkmenistan Büyükelçisi Amanlyev, Nevşehir'de haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

NEVŞEHİR İLÇELERİ
NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:42
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:02
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı