Türkmenistan Avaza’yı Antalya yapmak için turizm yatırımına bekliyor

Hürriyet Haber
30.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkmenistan, Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetleri içinde, yaklaşık 24.6 trilyon doğal gaz ve 20 milyar ton petrol rezerviyle en büyük potansiyele sahip ülke.

Enerjide hiç gündemden düşmeyen Türkmenistan, turizmde de Hazar Denizi kıyısındaki Avaza bölgesini hızla geliştirmek istiyor. Geçtiğimiz aylarda peşpeşe yapılan 5 yıldızlı otel açılışlarıyla, “Avaza’yı Antalya yapmak istiyoruz” mesajı veren Türkmenler, Avaza Serbest Turizm Bölgesine yabancı yatırımcı çekmek için harekete geçti.

Türkmenistan hükümeti, bölgede yatırım yapacak yabancı şirketlere vergi ve gümrük kolaylığı sağlamayı vaat ediyor. Avaza projesini başlatan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, bu projeden sorumlu ‘özel koordinatör’ atarken, en az ayda bir inşaat çalışmalarını yerinde inceliyor ve başkent Aşkabat’ta ağırladığı konuk devlet başkanları, başbakanları ve diğer üst düzey misafirleri Avaza’yı görmeye ve yatırım yapmaya davet ediyor.

Çağrı yaptılar

Türkmen lider Berdimuhamedov, önceki gün de Antalya Belek’teki Rixos Premium Otel’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte katıldığı ‘Turizm Bilgilendirme Toplantısı’nda Türk iş çevreleri ile işbirliğini geliştirmeye daima hazır olduklarını dile getirdi. 3 ayrı aşamadan oluşan Avaza projesine göre, tesisler 750 hektarlık geniş bir alanda kurulacak. Proje kapsamında modern otellerin yanı sıra sağlık merkezleri, spor tesisleri, villalar, pansiyonlar, iş merkezleri, çocuk dinlenme kampları, dinlenme tesisleri ve kültürel merkezler kurulacak. Türkmenistan hükümeti şu ana kadar 1 milyar doların üzerinde yatırım yapılan projenin ilk etabının 2011 yılında tamamlanacağı ve yatırımların 4 milyar doları aşacağını açıkladı. 2020 yılından tamamlanması hedeflenen 3 aşamalı projenin toplam maliyeti 7 milyar doları bulacak. Bölgede 60 modern otelin kurulması hedefleniyor. Ayrıca bölgenin ulaşım, iletişim ve altyapısı da yeniden kuruluyor.

5 otel yapılıyor

Avaza Turizm Bölgesinin inşaatında ağırlıklı olarak Türk inşaat şirketlerinin yatırımları devam ediyor. Türk şirketleri oteller ile birlikte, suni kanal, spor tesisleri ve sağlık merkezleri ve tenis kortları da inşa ediyor. Polimeks şirketi 180 milyon Euro’ya 7 km’lik suni kanal, 130 milyon Euro’ya Türkmenbaşı kentinin su kanalizasyon sistemi ve 66 milyon dolara deniz suyu arıtma tesisi inşa edecek. Şirket Türkmenbaşı havaalanını da inşa ediyor. Haziran ayında 308 yataklık modern oteli 33 milyon dolara tamamlayarak hizmete açan Sehil İnşaat ise 4 ayrı proje daha yürütüyor. Şirket, 62 milyon Euro’ya 900 yataklık otel ve çocuk dinlenme kampı, 21 milyon dolara 180 yataklık modern otel, 94 milyon dolara yol ve 25 milyon Euro’ya devre-mülkler inşa ediyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı